Nevşehir Milletvekili Emre Çalışkan özgeçmişi:

19 Mayıs 1985’in yılında doğmuştur. Annesi Avanos ; babası Kozaklı’ dandır.

İlkokulu, ortaokulu ve liseyi derecelerle bitirmiştir. İlkokul haricinde tüm öğrenim hayatında yatılı okumuştur. Şehit Üsteğmen Mustafa Şimşek İlköğretim Okulu, İzmir Bornova Anadolu Lisesi, Kırşehir Fen Lisesi ve ardından Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği,  son olarak da AİBÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon mezunudur.

Üniversite boyunca bir çok sivil toplum kuruluşunun Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Kurucu Genel Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Fizyoterapistler Derneği’nin gençlik yapılanmasının temellerini atan ekipte yer almıştır.  

Ardından mezun olduğu sene Türkiye Fizyoterapistler Derneği ana kademesinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yapmıştır.

Yeni Dünya Vakfı’nın Gençlik Kollarının Kuruculuğunu yaparak iki yıl Başkanlığını yürütmüştür.

İlim Yayma Cemiyeti Türkiye Geneli Gençlik Yapılanmasının ilk Başkanlığını iki sene yaptı. Ardından İYC Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 3 dönem yönetim kurulu üyeliğinden sonra İYC Ankara İstişare Kurulu üyesi olarak görevine devam etmektedir.​

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Endonezya, Pakistan, Mali ve Malezya İş Konseylerinin Yürütme Kurulu Üyesidir.

Son yapılan Genel Kurulda Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Yönetim Kuruluna seçilmiştir.

2008 yılında AK Parti Genel Merkez Gençlik Kollarında MKYK Üyesi seçilmiştir. Gençlik Kolları MYK Üyesi olarak ,Genel Başkan Vekili (Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı)  göreviyle uzun yıllar görev yapmıştır.

2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde memleketi Nevşehir’den 3. Sıra Milletvekili Adayı gösterilmiş; fakat 402 oy farkı ile seçilememiştir.

Ardından yapılan Genel Kongrede Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle AK Parti Genel Merkez Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi seçilmiş ve 2018-2021 yılları arasında bu görevini sürdürmüştür.

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresinde yeniden Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle  Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna seçilip AK Parti MKYK Üyesi olarak halen görevine devam etmektedir. Aynı zamanda Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Ege Bölgesi/Afyonkarahisar İl Koordinatörüdür.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde memleketi Nevşehir’den 2.sıradan aday olup seçilmiştir ve 28. Dönem Nevşehir Milletvekili olarak TBMM’de görevine devam etmektedir.

Aynı zamanda TBMM AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi, Türkiye - Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyesidir.

Çok iyi derecede İngilizce bilir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ