Milletvekili Asuman Erdoğan özgeçmişi:

1980 yılında Ankara’da doğdu.

İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da okudu. Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Bir süre özel okullarda, dil kurslarında görev aldı. İzmit ve Ankara’da devlet okullarında İngilizce öğretmeni olarak çalıştı.

2008 yılında AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Merkez Karar Yürütme Kuruluna seçildi. Yine aynı dönem AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü ve Eğitim İşleri Başkanlığı yaptı. Koordine ettiği eğitim programlarıyla AK Parti Gençlik Kolları Teşkilatının siyasete hazırlanmasında katkı sağladı. 2009 yılında AK Parti Genel Merkez Ana Kademe Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2018 yılına kadar beş dönem boyunca kurul üyeliğine devam etti. Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler, Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Gönüllü projelerde de yer aldı. Devlet okullarında yabancı dil becerilerinin geliştirilmesi, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak projelerde yer aldı. Çocuk gelişimi, doğumsal rahatsızlıklara yönelik farkındalık çalışmaları yürüttü.

27. ve 28. Dönem Ankara Milletvekilidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu üyeliği, önceki dönem Asya Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Halen TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve Parlamentolar Arası Birlik (PAB)’ın Türk Grubu Başkanıdır.

Çok iyi derece İngilizce ve Fransızca bilen Asuman Erdoğan, evli ve 5 çocuk annesidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ