MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Afşin’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerini ziyaret etti. Akçay, “Türkiye ekonomisi üretmeden tüketen kazanmadan harcayan bir ülke haline geldi” dedi.
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, MHP Afşin İlçe Başkanı Abdi Doğan, MHP Afşin İlçe Teşkişlatı, Afşin Ülkü Ocakları ile birlikte Afşin’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütü temsilcilerini ziyaret etti.
 
Ziyaretler sonrası bir değerlendirme yapan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “AKP’nin ekonomi anlayışı; üretim yerine tüketimi, ihracat yerine ithalatı, istihdam yerine işsizliği, rekabet yerine tekelleşmeyi, tasarruf yerine borçlanmayı öngörmektedir. AKP hükümetlerinin uyguladığı bu yanlış ekonomi politikaları sonucu Türkiye işsizlikte dünyada ilk sıralara yerleşmiştir” dedi.
TUİK’in açıkladığı 2010 yılı Şubat ayı işsizlik rakamlarını değerlendiren MHP’li Akçay, TUİK verilerine göre; 2010 yılı şubat ayında işsizlik oranı yüzde 14,4, işsiz sayısı da 3 milyon 564 bin olarak açıklandığını hatırlatarak, yineaynı dönemde kentlerdeki işsizlik oranının da yüzde 16,3, genç nüfustaki işsizlik oranının yüzde 25,5’e çıktığını vurguladı. Türkiye'de üniversite mezunu her dört gençten birinin işsiz olduğunu söyleyen Akçay, "Her evde en az bir işsiz bulunmaktadır. TUİK işsizlik oranlarını hesaplarken iş bulma umudunu kaybettiği için iş aramayanlar ile mevsimlik çalıştığı için işsiz olanları dahil etmemektedir. Anılan iki grup dahil edildiğinde gerçek işsizlik oranı 20’lerin üzerine çıkmaktadır” diye konuştu.
Vatandaşın gerçek gündeminin işsizlik olduğunu söyleyen MHP’li Akçay, şunları söyledi:
“AKP iktidara geldiğinde yüzde 10,2 olan işsizlik oranı şu anda 14,4 tür. TUİK’in verilerine göre Türkiye’de 1993 yılından, AKP’nin iktidara geldiği 2002 Kasım seçimlerine kadar geçen 10 yıllık sürede ortalama işsizlik oranın yüzde 7.8 olarak gerçekleşmiştir. AKP Hükümeti tarafından hazırlanan Orta Vadeli Program’a göre işsizlik oranı 2010 yılında yüzde 14,6, 2011 yılında yüzde 14,2 ve 2012 yılında da yüzde 13,3 olarak gerçekleşecektir. Eğer erken seçim olmaz ve Orta vadeli programdaki bu işsizlik rakamları gerçekleşirse, AKP iktidarının 2003 – 2012 yılları arasındaki 10 yıllık iktidarında gerçekleşecek işsizlik oranı, ortalama yüzde 12 olacaktır. Yani AKP ile geçen 10 yıl, AKP’den önceki 10 yılın ortalama işsizliğinden yüzde 50 daha fazladır.” dedi.
Akp’nin işsizliği çözme konusunda hiçbir çabasının olmadığını söyleyen MHP Milletvekili Erkan Akçay,  “Bunun en büyük kanıtı da Orta Vadeli Programdır. AKP’nin hazırladığı Orta Vadeli Program’a göre işsizlik oranı 2010 yılında yüzde 14,6, 2011 yılında yüzde 14,2 ve 2012 yılında da yüzde 13,3 olarak gerçekleşecektir. Orta Vadeli programda 2012 yılında işsizliğin yüzde 13,3 olarak gerçekleşeceğinin öngörülmesi AKP Hükümetinin işsizliği çözme konusunda 2012 yılına kadar hiçbir şey yapmayacağının en büyük kanıtıdır. İşsizliği azaltmanın en etkili yollarından biri de kamu yatırımlarının artırılmasıdır. ABD’de kamu yatırımları artırılarak, kamu kaynakları istihdama kullanılarak işsizlikle mücadele edilmektedir. Ancak AKP Hükümetleri döneminde kamu yatırımları sürekli azaltılmıştır. 2010 yılı kamu yatırımları da 2009 yılına göre yüzde 26,4 oranında azaltılmıştır” ifadelerini kullandı.
 
 
Milletvekili Akçay konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Çiftçi canlı dinamik olursa esnaflarımızda kazanır. Ülkemizde üretim olursa nakliyecilerimizde kazanır. Milliyetçi Hareket Partisi de geçmiş dönemde de olduğu gibi Üreten Ekonomi Programını biraz daha göz önüne çıkararak ortaya koydu. Çünkü Türkiye’nin sorunu üretememektir. Türkiye ekonomisi üretmeden tüketen kazanmadan harcayan bir ülke haline geldi. Devlet borçlu millet borçlu çiftçilerimiz ve esnalarımız borçlu borcu olmayan bir vatandaşımıza ben bugüne kadar rastlamadım. Ama artık bu dayanılmaz boyutlara geldi. Bu yüzden şoför esnafımız bakımından da Torba Yasa tasarısında sigortalılık ve vergi mükellefiyeti bakımından da bazı düzenlemeler yapıldı. Ayrıca Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili profiline baktığımızda da milletimizin temsil özelliğini çok iyi bir şekilde yansıttığına inanıyorum. Milliyetçi Hareket Partisi olarak çok çalıştık. Yeri geldi arı gibi çalıştık yeri geldi ipek böceği gibi çalıştık. Bunu anlamak için Milliyetçi Hareket Partisinin milletvekillerinin verdiği soru önergeleri, kanun teklifleri ve meclis ve komisyon konuşmalarına bakmak yeterlidir. Milliyetçi Hareket Partisi ortalamanın çok çok üstünde bir performans gerçekleştirmiştir. Çıkan kanunlarımızla da şoför kardeşlerimize de sahip çıktık. 2011 seçimlerinde şoför esnafımızın içinde bulunduğu ekonomik zorluğunu da bildiğimizden taksi, dolmuş ve kamyonlarını yenilemesi durumunda bu araçlardan katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi almayacağız. Çiftçilerimiz içinde tarımsal faaliyette kullanılan mazot, gübre, ilaç, tohum ve fide alımlarında kesinlikle KDV ve  ÖTV alınmayacaktır. Bunun kaynakları da mevcuttur.”
 
Afşin’de bulunan sivil toplum örgütlerini ziyaret eden Milletvekili Akça’ya tüm sivil örgütleri, MHP’nin en büyük kalelerinden bir tanesinin Afşin olduğunu bu yüzden de bu genel seçimlerde mutlaka milletvekilliği sıralamasında Afşin’e 1.yada 2. sırayı vermeleri gerektiğini söylediler.