Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıldır yaz aylarında düzenlenen ‘Yaz Dostum’ konserleri, klasik müzik dinletileri ile başladı.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesinin yaz döneminde Mersin’in farklı noktalarında verdiği ‘Yaz Dostum’ konserlerinin 2024 sezonu, Marina’da verilen klasik müzik dinletileri ile başladı. Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası tarafından yaklaşık 3 yıldır Mersin halkının keyifli ve müzik dolu bir yaz geçirmesi adına ücretsiz verilen konserler, yaylalardan sahil kesimine kadar 7’den 70’e herkesle buluşmaya hazır.

Klasik Müzik Dinletileri ile başlayan konserler, ilk gününden yoğun ilgi gördü. Alışveriş merkezini gezmeye gelen vatandaşlar karşılaştıkları sürprizle mutlu olurken, Kent Orkestrası Klasik Müzik Triosu performansları ile adeta kulakların pasını sildi. Dinleti alanına yerleştirilen armut koltuklara oturan vatandaşlar ve çocuklar keyifli dakikalar yaşadı.

Konserlerin yer ve saat bilgisi, sosyal medya hesaplarından paylaşılacak

Klasik müzik dinletilerinin yanı sıra yaylalarda verilen Türk Halk ve Türk Sanat Müziği konserleri, sahilde verilen ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği pop ve akustik müzik konserleri sayesinde Mersin, yine müzikle dolu bir yaz geçirecek. Konserlerle alakalı yer ve saat bilgisi, Mersin Büyükşehir Belediyesinin sosyal medya hesaplarında paylaşılacak.

“Mersin halkı bu yaz da müziğe ve sanata doyacak”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Kültür Hizmetleri ve Sanat Toplulukları Şube Müdürü Eylem Matyar, 3 yıldır kentin farklı noktalarında yaz döneminde konserler verdiklerini belirtti. Matyar, bu yılın konser programı hakkında bilgi vererek, “Mersin halkını müziğe ve sanata doyurma anlamında etkinlikler düzenliyoruz. Geçen yıl burada her perşembe klasik müzik konserleri düzenlemiştik ve çok ilgi toplamıştı. Temmuz ve ağustos ayı içerisinde yine her perşembe günü Marina’da klasik müzik konserlerimizi düzenleyeceğiz” dedi.

“Akustik, Türk Halk ve Türk Sanat Müziği konserlerimiz olacak”

Klasik müzik konserlerinin yanı sıra Türk Halk ve Türk Sanat Müziği orkestraları ile yayla konserlerini, pop orkestrasıyla da sahil konserlerini gerçekleştireceklerini kaydeden Matyar, “Vatandaşlarımızın memnuniyetini göz önünde bulundurarak, konser noktalarımızı belirledik. Tüm Mersinlileri bu etkinliklere davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Alışveriş merkezini gezmeye gelen vatandaşlar, karşılaştıkları sürprizle mutlu oldular

Alışveriş merkezine geldiğinde klasik müzik konseriyle karşılaşmasının kendisini mutlu ettiğini söyleyen vatandaşlardan Ali Fatih Maya, “Ben bu tür etkinlikleri harika buluyorum. Sanata aşığım. Kendim de amatör olarak gitar çalıyorum. Klasik müzikler beni benden alıyor” diye konuştu.

Kaynak: İHA