banner430
Maya Takvimi
Amerika ve Avrupa ülkelerinin vatandaşlarında 21 Aralık 2012’de kopacağı sanılan kıyamet için bir telaş söz konusu. Kimi insanlar yeryüzünde iki kasabayı önemsiyorlar. Bu iki kasabada kıyamet kopmayacağını sanıyorlar. 21 Aralık 2012 için rezervasyonlar yaptırıyorlar. Bu kasabalardan biri Türkiye’de İzmir’e bağlı Şirince Kasabası. Diğeri ise Fransa’nın güneyinde bulunan Bugarach Kasabası.
 
Güney Amerika’da yaşadıkları bilinen Mayalar M.Ö 3000’li yılarda yaptıkları takvime Maya Takvimi adını vermişlerdir. Ancak şuanda Mayaların soylarının yeryüzünde tükendiği bilinmektedir. Takvimleri ise Dünya’da genel geçer kullanılan miladi, hicri, rumi takvimler gibi kullanılmamaktadır. Yaygın olarak kullanılan bu takvimlerin hiçbiri bize gerçek anlamıyla kainatın bilinen ve bilinmeyenin sonunu haber veremez. Yapılan bilimsel çalışmalarda kamuoyuna şu tarihte dünya ve yaşam son bulacaktır diyemez.
 
İster mayalar olsun, ister bozulmuş semavi dinlere mensup topluluklar olsun, isterse farklı inanç mensupları olsun, böyle bir inancı dillendirmeleri gerçekle bağdaşmaz. Gerçek ise Allah’ın bize kitabında bildirdikleri. Hurafeye dayalı bilgi birikimleri ise inanmış, gerçek akıl sahiplerini hiç etkilemez. Ancak böyle bir inanışa gülüp geçilir.
 
Kur’an’da kainat ve dünya düzeninin bozulmasına “Es-sa’at” ifadesi kullanılmaktadır. Hesap için kullanılacak zamana ise “yevmu’l-Kıyame (kalkış günü)” denmektedir. Yaygın olarak Türkçede Es-sa’at yerine kıyamet kullanılmakladır. Ayet meali bu kullanıma göre verilmiştir.
 
Kur’an’da başlı başına kıyametle ilgili bir sure bulunmaktadır. Ayrıca mekki surelerde kıyametten söz eden onlarca ayet yer almaktadır. Ancak bunların hiçbirinde Es-sa’at ve kıyametin ne zaman olacağı, Peygamberlerde dahil insan oğluna bildirilmemektedir. O saat, Allah’ın bilgisi dahilindedir. İşte onlarca ayetten bir tanesinin meali şöyledir. “sana kıyamet (Es-sa’at) saatinin ne zaman gelip çatacağını soruyorlar. De Ki: ‘Onun bilgisi ancak Rabbimin katındadır. Onu zamanında açığa ancak O çıkarır. Göklerin ve yerin ağırlığını çekemeyeceği o saat, size ansızın gelecektir…’” K.K. 7/187
Dağların pamuk gibi atılacağı yada kum taneciklerine dönüştürüleceği açık bir şekilde bildirilmektedir.
Maya Takvimine inananlara göre dünyada iki kasabanın kalması, gerisinin yok olması batıl, safsata, hurafeden ibarettir. Böyle bir anlayışa inanmamız mümkün değil. Ancak gülüp geçilir.
Kâinatın sahibi, yaratıcısı ve hükmedicisi olan Allah (cc) hayatın son bulacağını, kıyametin kopacağını, bu bilginin kendi nezdinde olduğunu kitabında açık ve net bildiriyor. Gerçekten Allah’a, O’nun kitabına inananlar ‘Maya Takvimi’ safsatasına hiç mi hiç itibar etmezler.
Kur’an mayası ile mayalananlar neye itibar edip etmeyeceklerini çok iyi bilirler.
Selam ve dua ile…..
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373