Müziği ve edebiyatıyla dünyanın dört bir yanına ulaşan, Türkiye’nin düşün tarihinde de önemli bir yeri olan Zülfü Livaneli, İnkılâp Kitabevi okurları için “Ne okumalı?” sorusunu yanıtlıyor. Dünya klasiklerinden özenle seçilmiş ve çevirmenliğini Solmaz Kâmuran’ın üstlendiği Livaneli Kitaplığı, okurlarını Zülfü Livaneli’nin önsözüyle karşılıyor.

Demokrasi, özgürlük, vicdan ve inanç temaları seçildi

Tüm insanlığa mal olmuş ve dünyaya yön vermiş pek çok kişiyi derinden etkilemiş bu kitapların her birinin ayrı ayrı önemine dikkat çekilirken genel anlamda kitap okumanın ve özellikle edebiyat eseri okumanın insan olma yolunda bireyi adım adım ileri taşıdığının da altı çiziliyor. Bu çerçevede seçilen eserler, demokrasi, özgürlük, vicdan, inanç gibi yüzyılladır tartışılagelen kavramları didik didik sorguluyor.

Amcasından kalan değirmende geleneksel yöntemlerle un öğütüyor Amcasından kalan değirmende geleneksel yöntemlerle un öğütüyor

Raflarda yerini alan kitapların ardından Mark Twain- İnsan Nedir?, L. Frank Baum- Oz Büyücüsü, Stefan Zweig- Bir Çöküşün Hikâyesi, Daniel Defoe-  Robinson Crusoe gibi başyapıtların eklendiği ve daha birçok klasiğin dahil olacağı Livaneli Kitaplığı özenle hazırlanmaya son hızıyla devam ediyor. Bu seçki her kütüphanenin başköşesinde yerini alacak kritik bir önem taşıyor.

Fikirlerini yarım asrı aşkın bir süredir sanat ve edebiyatla yoğuran Zülfü Livaneli’nin hayatını ve kalemini etkileyen her biri ölümsüz bu eserler, ufuk açıcı bir okuma vaat ediyor.