MHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Fahrettin Oğuz Tor, partilerin açıkladığı listelerin seçime önemli ölçüde etki edeceğini, MHP’nin çok iyi bir liste hazırladığını belirtirken, AK Parti’nin hazırladığı listenin halktan tepki alacağını öne sürdü.
 
SGK Başmüfettişliği’nden istifa ederek MHP’den Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı olan Fahrettin Oğuz Tor, partisi tarafından Kahramanmaraş’ta 2. sıradan aday gösterildi.
Gerek kendisinin ikinci sıraya gelmesi, gerekse de partilerin Kahramanmaraş’taki aday listelerini değerlendiren Oğuz Tor, yıllardır MHP’nin içinde olan biri olduğunu söyledi.
 
“Beklediğim Yerdeyim”
2002 seçimlerinde 8. sıradan aday adayı olduğunu söyleyen Oğuz Tor, MHP’nin 2’si kapalı olmak üzere 4 ayrı anket yaptığını söyledi. Tor; “Türkiye genelinde yapılan bu çalışmalarla delegelere çeşitli sorular yöneltilerek mevcut milletvekillerimizin performansları ölçüldü, aday adayları soruldu. Bunun dışında genel merkezde temayül yoklaması yapıldı. Gerek anketlerde gerekse de temayül yoklamalarında ön sıralarda çıktığımı düşünüyorum, ki öyle olduğum içinde ikinci sırada gösterildim. Ben aday sıralamasında yerimden memnunun, çünkü beklediğim yerden aday gösterildim. İnşallah hakkımızda hayırlısı olur” dedi.
 
“MHP, Aday Dağılımını Çok İyi Yaptı”
MHP’nin Kahramanmaraş genelinde gösterdiği aday listesinin genel bir değerlendirmesini de yapan Tor; “MHP’nin Türkiye geneli ve Kahramanmaraş sıralamasına baktığımız zaman aday dağılımını çok iyi yaptığını söyleyebilirim. Türkiye genelinde ilk defa büyük bir memnuniyet yakalandığı gözlemlenmektedir. İlk 4 sıranın 3’ünü Kahramanmaraş merkeze verdi ve bu da Maraş’ı önemsediğini açıkça gösteriyor. Birinci sıra adayımız Mesut Dedeoğlu Kahramanmaraş’ın köklü ve tanınmış bir ailenin ferdidir. Bunun dışında adaylarımızdan merkezden Ejder Oruç sevilen, sayılan, büyük bir oy potansiyeli olan arkadaşımızdır. Şule Arıkan da nüfusun yarısını teşkil eden hanımlarımızı temsil edebilecek bir hanımefendi arkadaşımızdır. Bunların dışında Pazarcıktan Aydoğan Büyüköz, Andırın’dan Hüseyin Cahit Gökşen, Göksun’dan Kamil Koca geçmiş görevleri nedeniyle devleti çok iyi bilen arkadaşlarımızdır. Necati Karatuluk da saygın bir işadamımız. Yani genel olarak baktığımız da bana göre MHP bu dönem Kahramanmaraş’ta çok iyi bir liste hazırladı” dedi.
 
“AKP’nin Listesi Tepki Alacak”
Seçimlerde MHP’nin en büyük rakibi olan AK Parti’nin aday listesini de değerlendiren Fahrettin Oğuz Tor; “AKP genel anlamda çok farklı bir liste sundu Kahramanmaraş halkının önüne. İlk 2 sırayı Mehmet Sağlam ile Nevzat Pakdil’e verdi ve bunlar Göksunlu. Sağlam ve Pakdil de bir yüz eskimesi var ve halka baktığımız zamanda Kahramanmaraş’a bugüne kadar olumlu bir katkıları yok. 3. sırayı Mahir Ünal’a verdiler Elbistan adayı olarak ama Mahir Ünal yörede tanınmayan bir insan. Bence yöresel bir aday olsa çok daha etkili olurdu ve Elbistan’da Mahir Ünal’ın yerine aday gösterilebilecek, Mahir Ünal’dan çok daha iyi tanınan ve sevilen adaylar da yok değildi. Afşin’i 7. sıraya verdiler ve 7. sıranın seçilme şansı da yok bana göre. Yani Afşin yok sayılmış diyebiliriz. Kahramanmaraş’a baktığımızda ise 4. sıradan başlıyor. Gerek Elbistan’dan, gerekse de Afşin’den listeye tepkilerin olduğunu duydum bu nedenlerden dolayı. Kahramanmaraş’ta aynı şekilde ve birçok kişi ‘Kahramanmaraş’ın hakkı 4. sıra mıydı, bugüne kadar AK Parti’ye tam destek veren Kahramanmaraş 4. sırayı hak etmedi’ gibi serzenişlerde bulunuyor ki bunda da gerçekten haklılar. Temayül’den birinci çıkan Sıtkı Güvenç’in seçilmesi çok zor olan 6. sıradan aday gösterilmesi de tepkilere neden olmuştur. Diğer adaylara baktığımız zaman Sevde Beyazıt Kaçar ve Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu da Kahramanmaraş’ı bilmeyen isimler ve bunlar da tepki çekiyor” dedi.
 
“MHP En Az 4 Vekil Çıkarır”
AK Parti’nin 8-0 yapmasının çok zor olduğunun altını çizen Tor; “Bu listelerin Kahramanmaraş’’ta seçimi değiştireceğini düşünüyorum. Aday sıralamalarına, dağılımlarına baktığımız zaman MHP’nin listesi gerçekten çok iyi iş çıkaracak bir liste. MHP bana göre bu seçimde en az 4 milletvekili, CHP’de 1 milletvekili çıkarır. Bu listeyle AKP’nin 4 kişiyi meclise göndermesi çok zordur” dedi.