Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Kayapınar ve müdürlükte görevli veterinerler, önemli bilgiler paylaştı.

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Kayapınar, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hayvan satış noktalarında ve işletmelerde rutin kontrolleri arttırdıklarını belirtti.

Kayapınar, vatandaşların sağlıklı hayvanlara erişimini sağlamak amacıyla denetimlerin sıklaştırıldığını ve hayvan satış noktaları ile işletme ziyaretlerinin yoğunlaştığını ifade etti.

Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli (5)

Kayapınar, “Yaklaşan kurban bayramı dolayısıyla vatandaşlarımızın sağlıklı hayvanları nasıl alabileceklerine dair bilgi vereceğiz. Hayvan sağlık çalışanlarımız ve veteriner hekimlerimiz, hayvanların genel sağlık durumlarıyla ilgili bilgilendirmelerde bulunacaklar. Büyükbaş kurbanlık hayvanların iki yaş ve üzeri, genel sağlık durumu iyi, yaralanma ve deformasyon olmayan, etrafa duyarlı ve tepkili hayvanlar olması gerekiyor” dedi.

Kesim noktaları olarak belediyenin gösterdiği yerler ve kesimhanelerin kullanılabileceğini belirten Kayapınar, tüm vatandaşların bayramını kutladı.

Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli (3)

Afşin İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli Mustafa Uzun, yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle vatandaşların alacakları kurbanlık hayvanlarla ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Uzun, büyükbaş hayvanların iki yaş üzeri, küçükbaş hayvanların ise bir yaş üzeri olması gerektiğini ifade etti. Büyükbaş hayvanların alttaki iki süt dişinin çıkmış olması gerektiğini belirten Uzun, vatandaşların bu bilgileri “Tarım Cebimde” uygulaması üzerinden kolayca öğrenebileceğini söyledi.

Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli (9)

“Tarım Cebimde” uygulaması sayesinde, hayvanın kulağındaki küpe numarasını sorgulayarak hayvanın yaşı ve aşı durumu hakkında bilgi alınabileceğini belirten Uzun, kurban kesimi sırasında etlerde ya da organlarda hastalık şüphesi olması durumunda ilçe müdürlüğü ile irtibata geçilmesini önerdi. Ayrıca, Kurban Bayramı süresince ilçe müdürlüğünde görevli veteriner hekimlerin bulunacağını vurguladı.

Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli (8)

Uygulamanın iOS ve Android mağazalarından ücretsiz olarak indirilebileceğini belirten Kayapınar, ”Tarım Cebimde” uygulamasının kullanımıyla ilgili detaylı bilgi verdi. Uygulamada hayvansal üretim bölümüne girilerek küpe sorgulaması yapılabileceğini, hayvanın ırk bilgisi, doğum tarihi, cinsiyeti ve aşı bilgileri gibi bilgilere ulaşılabileceğini aktardı.

Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli (5)Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli (7)Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli (4)Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli (2)Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli (1)

Muhabir: Deniz Doğan