Afşin’de görme engelli genç kız Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi.

  Afşin’de Kız İmam Hatip Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Büşra Sultan Karakaya, Kur’an-ı Kerim öğrenme azmiyle engel tanımadı.

9. sınıf öğrencisi Karakaya, okumayı çok istediği Kur’an-ı Kerim’i Braille alfabesiyle artık okuyabiliyor.

İnsanların fiziksel engellerinin öğrenmeye engel olmadığını söyleyen Karakaya, çalışma ve azimle her şeyin başarılabileceğini söyledi.

Engelli insanların kendilerini geri planda bırakmaması gerektiğini belirten Karakaya, “Görme engellilerin kendilerini geri plana çekmemeleri gerektiğini söyleyen 9. sınıf öğrencisi Büşra Sultan Karakaya; “Bu okula ilk geldiğimde kabartma Kur’an-ı Kerim bilmiyordum. Sağ olsun Meslek dersleri öğretmenim Rahime Ertuğrul hocam dersime girdi ve çok yardımcı oldu. Kısa sürede bana Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim öğretti. Bazı engelli arkadaşlarımız ben engelliyim diyerek kendilerini geri plana çekiyorlar. Bu şekilde yapmamalarını rica ediyorum. Her zaman ön planda olsunlar.  Engelliyim diyerek geri plana çekildiklerinde kendilerini hayattan dışlanmış şekle sokuyorlar. Bu şekilde yapmasınlar. Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek zor diye ön yargıda bulunmasınlar. Aslında çok kolay. Bunu yapmaya niyet ettiğinde biraz da gayretle öğrenemeyeceğin hiçbir şey yoktur” dedi.

Karakaya’nın hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayan Afşin Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Doğan, Kahramanmaraş bölgesinde ilk defa Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim’i öğrenen bir öğrenci olduğunu kaydetti.

Doğan, “Diyanet İşleri Başkanlığının hediye ettiği Braille alfabesi Kur’an-ı Kerim’i görme engelli öğrencimiz Rahime Ertuğrul üç günde okumayı öğrendi. Kahramanmaraş bölgesinde Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim ilk defa okulumuzda öğretilmiş oldu. Sevginin ve gayretin hiçbir engel tanımadığına bu şekilde tanık olduk. Meslek dersleri öğretmeni Rahime Ertuğrul ise; “Sınıfta Görme engelli birinin olduğunu duyduğumda derse girerken biraz korkuyla geldim. Öğrencinin zeki ve başarılı olduğunu gördüğümde Braille alfabesinin ne olduğuna dair internetten biraz araştırma yaptım. Tek bir fotokopi çıktısıyla öğrencimize Braille alfabesiyle Arap alfabesini öğrettim. Üç gün gibi kısa sürede öğrendi. Öğrencimize Diyanet İşleri Başkanlığından Braille alfabesiyle yazılmış Kur’an-ı Kerim hediye edildi. Hacimli bir kitap olduğu için kısım kısım öğrencimize veriyoruz.” Açıklamasında bulundu.