Pandemi sonrası dünya genelinde artan enflasyonist baskılarla mücadele kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir adım atarak kredi kartı işlemlerinde kesilecek tutarlara yönelik düzenleme getirdi.


3 KAT BİRDEN YÜKSELDİ!

Haziran ayında yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından önce Türkiye'de yüzde 8.5 oranında bulunan politika faizleri, yasa gereği kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının faiz oranlarını belirlemeye devam ediyordu.

Bir başka deyişle, bireysel olan kredilerde bankalar istediği faiz oranını uyguluyor olsa da, kredi kartı faizleri düşük tutulmaya devam ediliyor, bu sayede hayat pahalılığı karşısında zorluk çeken vatandaş, elindeki kredi kartı ile günü kurtarabiliyordu. 

Ama yeni ekonomi modeli ile ekonominin soğutulması ve harcamaların düşürülmesi gibi hedefler edinen iktidar, kredi kartı kullanımını da bıçak gibi kesecek uygulamalar getiriyor.


BU TUTAR KESİLECEK...

Haziran ayında yüzde 1.36 olan kredi kartı işlemlerinde uygulanan azami faiz oranı, geçtiğimiz aylarda alınan bir karar ile yüzde 3.66 seviyesine sabitlenmişti. 

Aynı zamanda TCMB, bankaların mevduat hesaplarında bakiye bulunmaması durumunda müşteriler için harcamaya yapmaya imkan sunan kredili mevduat hesapları için uygulanan faiz oranını da 4.42'ye çıkartılmıştı.


FAİZLER YÜKSELTİLDİ!

Ekonomide fiyat istikrarı için kredili ürün kullanımında büyük bir daralma isteyen Merkez Bankası, nakit avans çekimleri için yeni bir sınırlama kararları aldı. 

Geçtiğimiz aylarda birçok banka, mevcut kart limitlerini büyük oranda düşürüp, taksitli nakit avans işlemlerinde vadeyi 3 aya düşürmüştü.

Alınan son karar ile halihazırda 4.42 olacak şekilde belirlenen kredi kartı ile nakit çekim ve kullanım işlemlerinde uygulanan azami akdi faiz oranı, yüzde 5'e çıkarıldı.


YENİ KISITLAMALAR YOLDA...

Kredi kartı kullanımını kısıtlamak için hayata geçirilmesi planlanan yeni hamlelerden birinin de asgari ödeme planı üzerindeki değişiklik olduğu iddia edilirken, halihazırda 25 bin liranın altındaki kartlar için yüzde 20 olan oran, 25 bin TL ve üzeri limitli kartlar için yüzde 40 olarak uygulanıyor.

Değişen faiz oranlarıyla birlikte, kesilen ekstrelerin tutarı artarken, kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarını üç dönem art arda zamanında yatırmayan müşterilerin kartları kullanıma kapatılıyor.

Asgari tutarın 30 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ise bankalar, tercihlerine göre bazı müşterilerin kredi kartlarını nakit avans kullanımına kapatabiliyor.

Yapılacak bazı yeni düzenlemelerle birlikte limit fark etmeksizin kredi kartlarındaki asgari ödeme tutarının yüzde 35'e yükseltileceği iddia edilirken, halk arasında 'karta takla attırmak' uygulama, bu değişikliğin yapılması halinde çok daha zor bir hale gelecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ