Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada meydana gelen heyelan sonrası İğdemlik Köyü sakinleri, kömür üretimi yapılan sahanın hemen yanında bulunan köylerinin tamamının Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından kamulaştırılmasını istiyor.
Afşin ilçesine bağlı İğdemlik Köyü'nde yaşayan 50 vatandaş, köy meydanında düzenledikleri basın toplantısında, köylerinin bir kısmını EÜAŞ'ın daha önce kamulaştırdığını, bu yüzden de birçok sıkıntı yaşadıklarını ifade ettiler.
Hacı Polat, yaşam alanlarının yapılan kamulaştırmayla ellerinden alındığını kaydetti. Buradan kendi istekleriyle gitmediklerini belirten Polat, ''Artık, buralarda yaşamak için elverişli ortam kalmadı. Okulumuz, camimiz ve yolumuz yok. Köyde bulunan çocuklar başka okullara gidip okuyorlar. Buradan inşallah hep beraber gidip başka bir yerde hayatımızı sürdürmek istiyoruz. Yakın köylerimiz bizim bu durumu yanlış anlamasın, biz kendi isteğimizle buradan gitmiyoruz'' diye konuştu.
Mağdur duruma düştüklerini söyleyen Ahmet Yıldız ise ''Köyümüzde bulunan bu toprak evleri alıp bize 30-40 bin lira vermelerini istemiyoruz. Evlerin ederi neyse onu istiyoruz. Çünkü, buraları tahliye ettikten sonra hayatımıza devam etmek için ev almamız lazım. Biz burada mahkum gibi kaldık. Yollarımız, içme sularımız çok kötü durumda. Bizim cenazemize bile sahip çıkmadılar. Mağdur duruma düşmemek için biz yetkililerden evlerimizin yanı sıra topraklarımızı da almalarını istiyoruz'' dedi.
Muhtar Azası Cuma Ardıç da konuşmasında, köydeki evlerin toprak olduğunu ve 10-15 gün sonra evlerinin birçoğunun göçeceğini iddia ederek, ''Arkadaşlarımızın da dediği biran evvel evlerimizi ederi neyse alıp, bizi buradan tahliye etmelerini bekliyoruz. 10-15 gün sonra bu evler her an göçebilir ve biz çok mağdur duruma düşebiliriz'' dedi. 
Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan Çöllolar açık kömür üretim sahasında 6 Şubat'ta yaşanan heyelanda 1 işçi hayatını kaybetmiş, 10 işçi yaralanmıştı. Aynı sahada 10 Şubat'ta meydana gelen heyelanda da dozer operatörü Ruşen Demir hayatını kaybetmiş, toprak altında kalan Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Adnan Demir, Tuğran Gökhan, Nail Yılmaz, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat ve Halil Tatlı'ya ulaşmak için arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştı.