Afşin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Adnan Kabaağaç, zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık'ta başlayacağını hatırlatarak, başta ticari araçlar olmak üzere tüm araç sahiplerinin can ve mal güvenliği için kış lastiği kullanımına ve araç bakımına önem göstermesi gerektiğini vurguladı.

DSC_4491 (Medium)

 Afşin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Adnan Kabaağaç, zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık’ta başlayıp 4 ay süreceğini belirterek, “Kış lastiğine geçmek için karın yağmasını beklemeyin. Trafikte güvenli sürüş ve olası kazaları önlemek için lütfen lastiklerimizi şimdiden taktıralım” dedi.

 Kış Lastiksiz Araçlarla Yola Çıkmayın

Sürücüleri uyaran Başkan Kabaağaç, “Kış şartlarına uygun olmayan ve kış lastiksiz araçlarla lütfen yola çıkmayalım. Yola çıkmadan önce hava ve yol durumu hakkında mutlaka bilgi sahibi olalım. Araçlarımızda; zincir, takoz ve çekme halatlarını kati suretle bulunduralım. 1 Aralık- 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların dingilleri üzerindeki tüm lastikler; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerekiyor” açıklamasında bulundu. 

Kış Lastiği Takmamanın Cezası 2 Bin 568 Lira

Kabaağaç, zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayanlara 2023 yılında 2 bin 568 lira tutarında Trafik İdari Para Cezası uygulanacağını ve sürücülere ise 10 ceza puanı verileceğini bildirerek, sürücülerin, yola çıkmadan önce mutlaka güzergâh hakkında bilgi almalı

Kaynak: Oğuzhan Ağyar