İpekyolu Kaymakamı Göreve Başlama Tarihi
Abdulkadir Umut KASMAN  05.09.2023

1983 yılında Şanlıurfa’da doğan Abdulkadir Umut Kasman, ilkokulu Muş’ta, ortaokulu ise Antalya’da okudu. Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden 2005 yılında mezun olan Kasman, 2012 yılında İçişleri Bakanlığınca açılan Kaymakamlık sınavını kazandı.
Burdur Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine intisap etti. Adaylık süresince sırasıyla; Burdur ilinde merkez stajını, Balıkesir-Susurluk, Şanlıurfa-Ceylanpınar ilçelerinde kaymakam refikliği stajını, Balıkesir-Savaştepe ve Susurluk ilçelerinde teftiş stajını tamamladı. Yurt dışı stajı çerçevesinde 1 yıl süreyle gönderildiği İngiltere’de “ University of Liverpool” da yabancı dil eğitimi aldı. Dil eğitiminin yanı sıra İngiltere’nin yönetim yapısı üzerine çeşitli kamu kurumlarında incelemelerde bulundu. Yurtdışı dönüşünün ardından Rize İli Kalkandere İlçesinde kaymakam vekilliği stajında bulundu.
2016-2018’de Ordu Gürgentepe İlçe Kaymakamlığı, 2018-2020’de Sinop ili Saraydüzü Kaymakamlığı görevini icra etti. 13 Temmuz 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Kocaköy Kaymakamlığına atanan Abdulkadir Umut Kasman, son yayımlanan kararname ile ilimiz İpekyolu Kaymakamı olarak atanmıştır. Evli ve bir çocuk babası olan Kasman, İngilizce bilmektedir. 

Kaynak: HABER MERKEZİ