Karsan, "2023 yılı Avrupa Minibüs ve Otobüs Pazarı Raporu"na göre, Avrupa elektrikli minibüs pazarında birinci oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Karsan, Wim Chatrou-CME Solutions tarafından yayınlanan "2023 yılı Avrupa Minibüs ve Otobüs Pazarı Raporu"na göre, elde ettiği yüzde 24'lük pay ile üst üste 4'üncü yıl elektrikli minibüs pazarının zirvesinde yer aldı.

Karsan'ın e-Jest modeli ise Avrupa elektrikli minibüs pazarında elde ettiği yüzde 28,5'lik pay ile zirvedeki yerini korudu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş, şirketin pazarın öncü markası olarak 2023'te de Avrupa'da lider konumunu sürdürdüğünü aktararak, "Rekabetin her geçen gün arttığı ortamda e-JEST ile elektrikli minibüs pazarının, e-ATAK ile de elektrikli minibüs segmentinin üst üste 4 yıldır zirvesinde yer alıyoruz. Bu yalnızca Karsan için değil, Türk sanayisi için de çok önemli bir başarı." ifadelerini kullandı.

Baş, Karsan e-JEST'i kendi segmentinin uzmanı olarak tanımladıklarını anlattı.

Geçen yıl Avrupa'da 8 ton altı elektrikli minibüs pazarının, bir önceki yıla göre yüzde 38 büyüdüğünü vurgulayan Baş, şunları kaydetti:

"2019'dan bu yana Avrupa'ya ihraç ettiğimiz e-JEST, 2023 sonuna kadar 388 adetlik teslimatla kendisini kanıtlamış bir model. Avrupa'da satılan her 4 elektrikli minibüsten biri e-JEST oldu. Aracımız Fransa, Romanya, Portekiz, Bulgaristan, İspanya, İtalya pazarlarında en güçlü oyuncu konumunda. Karsan e-JEST, Avrupa'yı fethettikten sonra şimdi de Kuzey Amerika ve Japonya pazarlarına giriş yaptı. Bu pazarlarda da e-JEST sınıfının yıldızı olacak. Kompakt tasarımı, yüksek manevra kabiliyeti, sessiz ve çevreci sürüşü Karsan e-JEST'i rakipsiz yapıyor. Aracımız bu özellikleriyle Avrupa'nın tarihi şehirlerine de tam uyum sağlıyor."

- Avrupa'da satılan 4 elektrikli midibüsten biri e-ATAK

Avrupa elektrikli midibüs pazarında da satılan her 4 araçtan birinin e-ATAK olduğunu belirten Okan Baş, "Karsan e-ATAK, Avrupa'da 8m segmentindeki elektrikli dönüşümünün öncüsü oldu." açıklamasında bulundu.

Avrupa'nın birçok ülkesinde halkın e-ATAK'larla güvenli ve çevre dostu yolculuklar gerçekleştirdiğini ifade eden Baş, şu değerlendirmeyi yaptı:

"e-ATAK geçtiğimiz yıl 117 adet trafik tesciliyle Avrupa'nın en çok tercih edilen elektrikli midibüsü olmaya devam etti. Ayrıca e-ATAK modelimizin otonom versiyonu da bulunuyor. Otonom e-ATAK kısa bir süre önce Avrupa'da tünelden geçen ilk ve tek otonom araç olarak büyük bir başarıya imza atmıştı. Bir yandan bu gurur verici ilkleri gerçekleştirmeye devam ederken diğer taraftan da e-ATAK ve e-JEST modellerimizin yükselen başarı grafiğini 2024'te de sürdürmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Kaynak: AA