Deprem uzmanları, 5 Şubat'ı 6 Şubat'a bağlayan gece meydana gelen kar yağışına dikkat çekerek, kar yağışının depremle herhangi bir ilişkisinin olup olmadığını açıkladı.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık depremlerinde ağır hasar alan Afşin’de vatandaşlar aynı zamanda psikolojik olarak da etkilenmiş durumda. Kar yağışı 5 Şubat’ı 6 Şubat’a bağlayan gece Afşin’de etkisini göstermişti. 6 Şubat 2024 e sayılı günler kala Malatya’da meydana gelen 5.2 şiddetindeki deprem ve bugünlerde etkisini gösteren kar yağışı Afşin’li vatandaşların aklında soru işareti oluştururken bir yandan da korkuya neden oldu.

Deprem uzmanları, vatandaşların endişelerine şu ifadeleri kullandı:

"Kar yağışı veya herhangi bir hava olayının depremle ilişkisi yoktur. 5 Şubat'ı 6 Şubat'a bağlayan gecede kar yağması denk geldi. Ayrıca, havada bulutların alçak olduğu zamanda sokak lambalarının ışığı veya yöredeki ışık yoğunluğu buluta yansıyarak kırmızımsı, mavimsi gibi renk oluşturur. Keza aynı şekilde ışık yoğunluğu kar taneleri ile etkileşime geçtiği an hafif kızılımsı renk oluşturur"

Kaynak: DENİZ DOĞAN