Doğal yaşamın tadını çıkarmak isteyen vatandaşlar, şehir hayatının stresinden ve kalabalığından uzaklaşarak, bağ evlerinde adeta bir nefes alıyorlar.

Whatsapp Image 2024 07 03 At 152457-1

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Kahramanmaraşlı vatandaşlar, tarih boyunca kültürlerinin bir parçası olan bağ evlerine göç etmeye başlıyor. Kahramanmaraş’ın yaygın kültürlerinden biri olan bağ evleri, vatandaşların yaz aylarını doğa ile iç içe geçirdikleri, kış aylarına da hazırlık yaptıkları yerler olarak önemini koruyor.

D J I 0008-1

Bağ evleri, yaz aylarını geçirmek için ideal birer uğrak noktası ve adeta ikinci bir ev niteliğinde.  Bağ evlerinde, vatandaşlar bağ yapıyor ve kış ayları için ekim-biçim yaparak hazırlıklarını sürdürüyor. Kışın genelde evlerde ve kafelerde vakit geçiren Kahramanmaraş halkı, baharın gelişiyle mesire alanlarına gidip gezintiye çıkar.  Yaz aylarında ise bağ evleri olanlar için farklı bir eğlence başlar ve orada bambaşka bir yaşam tarzı benimseniyor. Dağlara yakın olan bu bağlarda, meyve üretimi, hayvancılık, yaylacılık, bağcılık ve ormancılık gibi birçok faaliyete imkan sağlanıyor. Bu sayede, geçmişten günümüze şehir insanının yazlık alanı ve ihtiyaçlarını karşıladığı ve doğayla iç içe yaşam sürdürerek dinlendiği mekanlar, hayattaki yerini koruyor ve giderek daha fazla ilgi görüyor.

Ekran Goruntusu 2024 07 04 094442

Kaynak: Haber Merkezi