Ressam Sait ışık,"Sanatçının tasarımını çalarak kopya yapmak sanat eseri değildir"Hırsızlıktır"

Kahramanmaraş'lı ressam Sait ışık, yaptığı tasarımlar tablolar ve hikaye analizleri ile örnek oluyor. 

Işık,Resim sanatının doğayı,düşleri,fanatazileri özlem, düşünce ve duyguların estetik tüm kuralların çerçevesinde iki boyutlu görünür izlenir bir düzleme aktarılması sanatı olduğunu söyledi.

Işık,"Resim sanatı,İnsanlığın başlangıcından insanlığın bitimine kadar sanat ehli kişiler tarafından sürecek olan evrensel bir lisan -dil-sembol ve bilimdir.Güçlü mesajları,hikayesi,analizi ve medeniyeti oluşturan harikulade insancıl çoşkunun dışavurumudur" ifadesini kullandı.

Whatsapp Image 2024 06 22 At 10.34.25 (1)

Resim sanatı,doğayı,düşleri,fanatazileri özlem, düşünce ve duyguların estetik tüm kuralların çerçevesinde iki boyutlu görünür izlenir bir düzleme aktarılması sanatıdır diyen Işık,"Resmin yapılması için hareket, ışık, renk, mekan ve hacim,duygu,arzu,gayret,insani özellikler,sanat etik ahlakı olması gerekir. Bu ögeler çizim, ton, renk, biçim ve doku(strüktür) farklılıkları ile iki boyutlu düzleme yansıtılır ve resim sanatı icra edilerek sunumlanır.Sanatçının tasarımını çalarak kopya yapmak sanat eseri değildir.İntihaldir,Hırsızlıktır" dedi.

Whatsapp Image 2024 06 22 At 10.34.24Whatsapp Image 2024 06 22 At 10.34.26

Muhabir: ALİ ÇOLAK