Son 10 yılın en kurak yaz aylarının yaşandığını söyleyen fotoğrafçı Baki Özdoğan, Doğadaki hayvanlar kirli sularda avlanıyor, kirli suları içiyor,  çöplükten yiyecek temin ediyor, Bir çok canlı türü bu yüzden yok olmayla karşı karşıya olduğunu söyledi.

 
Özdoğan, "Mevsim normallerinin çok üzerinde olan sıcaklıklar nedeniyle; su kaynaklarının  azalması ve akarsuların kirlenmesi ile karşı karşıyayız. Kuraklıktan sadece biz etkileniyoruz sanıyoruz oysaki burada yaşayan tüm canlılar etkileniyor. Kuraklık, barajlardaki su oranı ile alakalı ve tek kötü tarafı barajlarımızın dolmaması sanıyoruz. Ne yazık ki kuraklık dediğimiz şeyin sonucu bizim düşündüklerimizden çok daha fazla" dedi.

6 Şubat depreminden sonra bir çok su kaynağının başka damar bulup kaybolması nedeniyle depolarda suyun azalmaya başladığını söyleyen Özdoğan, "Kuraklık, yağmur ve kar yoksunluğu nedeniyle, yer altı sularının azalması ve toprağın beslenememesi demektir. Sulak alanların, göllerin, nehirlerin kuruması ya da kendi ekosistem özelliğini yitirmesi demektir. Ördeklerin, tilkilerin, leyleklerin, kurtların, ayıların, tavşanların, içecek su bulamaması, her zaman ihtiyaçlarını giderdikleri su kaynaklarının kuruması ve otlak alanların kuruması demektir. Şehrimizde 6 Şubat depreminden sonra bir çok su kaynağının başka damar bulup kaybolması nedeniyle depolarda azalmaya başlayan su,bir çok semtte  su kesintisi ile karşı karşıya kalıyoruz" ifadesini kullandı.

EGM'den Kurusıkı Silahlara İlişkin Açıklama EGM'den Kurusıkı Silahlara İlişkin Açıklama

Özdoğan, "Bir çok bölgede çöp atıkları, fabrika atıkları hava kirliliği vs bunların hepsi hava sıcaklığını, iklim krizini ve muhteşem doğamızı yok etmeye endeksli etkenler olduğundan mütevellit bunda hepimizin suçu var. Doğadaki hayvanlar kirli sularda avlanıyor, kirli suları içiyor,  çöplükten yiyecek temin ediyor. Bir çok canlı türü bu yüzden yok olmayla karşı karşıya .Bu durumun çözümü için bazı önlemleri almak zorundayız" dedi.