Türkiye’nin 12 yılını planlayarak ‘Türkiye Hazır Hedef 2023’ adlı seçim beyannamesiyle seçimlere giren ve seçimlerden birinci parti çıkarak yine tek başına iktidar olan AK Parti, Kahramanmaraş’ta yapacağı bir toplantıyla Kahramanmaraş ve ilçelerinin 2023 hedefini çizecek. AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, toplantının Devlet Planlama Teşkilatı’ndan yetkililerinin de katılımıyla 2 gün süreceğini belirterek; “Şu ana kadar yapılanlar, şu anda yapılmakta olan projeler ve bundan sonra yapmayı düşündüğümüz işleri Kahramanmaraş ölçeğinde planlayacağız. Bu planlamayı yaptıktan sonra bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Kahramanmaraş’ımız için, ilçelerimiz için yapılması gerekenlerin tamamı planlanacak” dedi.
AK Parti Grup Başkan Vekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, meclisinin tatile girmesinin ardından önceki akşam Elbistan’a geldi. AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca’nın Tekir Beldesi girişinde karşıladığı Mahir Ünal, parti binası önünde de Elbistan Belediye Başkanı Avukat Durmuş Küçük, İl Genel Meclisi Üyeleri Ahmet Göçer, Ali Demir, Gençlik Kolları Başkanı Ertuğrul Sönmez, belediye başkan yardımcıları ve partililer tarafından karşılandı.
AK Parti İlçe Teşkilatı ziyareti sırasında partililerle bir süre sohbet eden AK Parti Grup Başkan Vekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da cevaplandırdı.
“Ramazan Ayı’nda Milletvekili Arkadaşlarımızla Teşekkür Ziyaretine Geleceğiz”
Meclisin tatile girmesinin ardından gece yola çıktığını belirten Ünal; “Sabahleyin Kahramanmaraş’a geldik, bugünü Kahramanmaraş’ta geçirdik, esnaf ziyaretleri yaptık, vatandaşlarımızla, seçmenimizle bir araya geldik. Sonra ailemle birlikte olmak için Elbistan’a geldik. İnşallah Pazartesi ve Salı Elbistan’da olacağım, tekrar Kahramanmaraş’a döneceğim. Biz henüz teşekkür ziyaretlerini yapmadık. Teşekkür ziyaretlerini birlik ve beraberlik içerisinde bütün vekillerimizle birlikte yapacağız. Ve diğer milletvekili arkadaşlarımız Sayın Sağlam’la, Sayın Pakdil’le, Sayın Ramazanoğlu’yla, Sevde hanımla, Sıtkı beyle bir mutabakat oluşturduk, il başkanımızla da görüştük ve Ramazan Ayı içerisinde teşekkür ziyaretlerimizi yapmaya karar verdik. İnşallah bütün ilçelerimizi tek tek dolaşacağız, vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz, onlarla kucaklaşacağız, dertleri sıkıntıları dinleyeceğiz” dedi.
“Kahramanmaraş ve İlçelerimiz İçin Yapılması Gerekenler Planlanacak”
Konuşmasının devamında, Kahramanmaraş merkezde yapılacak olan geniş katılımlı bir toplantı ile gerek Kahramanmaraş’ın gerekse ilçelerinin sorunlarının ele alınacağını, sorunların çözümü için bir planlama yapılacağını söyledi. Ünal; “İnşallah bütün ilçelerin katılımıyla Kahramanmaraş merkezde de bir toplantı yapacağız. 2 gün sürecek olan arama konferansı niteliğinde bir toplantı yapacağız. Bu toplantıya inşallah Devlet Planlama Teşkilatı’ndan arkadaşlar da katılacak inşallah. Şu ana kadar yapılanlar, şu anda yapılmakta olan projeler ve bundan sonra yapmayı düşündüğümüz işleri Kahramanmaraş ölçeğinde planlayacağız. Bu planlamayı yaptıktan sonra bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Yani önümüzdeki 4 yıl içerisinde neler yapılacak, bunu önceden vatandaşımızla paylaşacağız ve planlamayı ortaya koyacağız. 2015’e kadar neler yapılacak, daha sonra 2019’a kadar neler yapılması gerekiyor bunları deklare edeceğiz inşallah. Kahramanmaraş’ımız için, ilçelerimiz için yapılması gerekenlerin tamamı planlanacak” dedi.
“Ak Parti, 9 Yıldır Terörle Kararlı Bir Şekilde Mücadele Veriyor”
Mahir Ünal, Diyarbakır’da 13 askerimizin şehit edilmesiyle ilgili olarak sorulan bir soru üzerine ise ‘içimiz yanıyor’ dedi.
‘Terör bugün karşılaştığımız bir şey değil’ diyen Ünal; “AK Parti 9 yıldan beri hem bir taraftan demokratikleşme konusunda mücadele verirken hem de öbür taraftan terörle kararlı bir şekilde mücadele veriyor. Son 30 yılda yaklaşık 30 bin vatan evladını kaybettik. Ve ateş düştüğü yeri yakar. Herhangi birimizin Allah korusun çocuğunun başına böyle bir şey geldiğinde ne kadar içimiz yanıyorsa, şu anda da bu vatan evlatlarının kaybından dolayı aynı şekilde içimiz yanıyor. Fakat devlet yönetmek ve duygusal davranmak başka şey. Bütün dünyada terörün tek bir amacı vardır. Terör, ülkeleri bir şiddet sarmalına sokmak ister ve bu şiddet sarmalı içerisinde o ülkenin enerjisini tüketmek ve o ülkeyi yönetilemez hale getirmek ister. Terörün temel amacı budur. Terörün amacı; sokakları galeyana getirmektir, ülkeleri yönetilemez hale getirmektir, iktidarları zafiyete uğratmak ve siyasi iradeyi ortadan kaldırmaktır. Bütün dünyada terör bu amaca hizmet eder ve Türkiye 30 yıldan beri maalesef uğraşıyor. Bu ilk değil ama biz bunun son olması için büyük bir kararlılık ortaya koyuyoruz” dedi.
“Kürt Kardeşlerimizin Hak Ve Özgürlükleriyle İlgili Sorunları Ortadan Kaldırdık”
Kürtlerin sıkıntılarıyla terörün yan yana koyulmaması gerektiğinin altını çizen Mahir Ünal; “
. Hiç kimse Kürt kardeşlerimizin sıkıntılarıyla terörü yan yana koymasın. Türkiye’de bir demokratikleşme sorunu vardır ve AK Parti bu demokrasi açığını kapatmak için 9 yıldan beri mücadele vermektedir. AK Parti demokrasi mücadelesini hukuk zemininde devam ettirmektedir ve biz her zaman söylüyoruz, bu ülkede temel hak ve özgürlüklerle ilgili sorunlar belli bir çözüm yoluna girmiştir. Bu ülkede temel hak ve özgürlüklerle ilgili sorunları sadece Kürtlerle sınırlandırmak, Alevilerle, Çerkezlerle, Lazlarla sınırlandırmak ya da fakat etnik kimliklerle, farklı inanç gruplarıyla sınırlandırmak doğru olmaz. Yani insan hak ve özgürlükleriyle ilgili sorunlar, insanla ilgili sorunlardır. Dolayısıyla biz 9 yıl içerisinde bu alanda çok ciddi anlamda mesafe kat ettik. Bir kere Kürt kardeşlerimizin hak ve özgürlükleriyle ilgili tem sorunları ortadan kaldırdık. Asimilasyon politikalarına son verdik. Ret ve inkâr politikalarına son verdik ve öbür taraftan hem dille ilgili, hem öğrenimle ilgili birçok engeli ortadan kaldırdık” dedi.
“Türkiye’nin Gündemini Terörle Sınırlandırmak İsteyenler, Hedeflerine Ulaşamayacaktır”
Temel hak ve özgürlüklerle ilgili sorunlarla terör sorununu ayrı ayrı değerlendirdiklerini ifade eden Mahir Ünal; “Temel hak ve özgürlüklerle ilgili sorunlara sonuna kadar hukuk, sonuna kadar demokrasiyle cevap veriyoruz. Ama terörle ilgili sıkıntılara ise biz sonuna kadar alınması gereken her türlü tedbir büyük devlet olmanın gereğini yerine getirerek alınmaktadır ve alınmaya devam edecektir. Bu konuda vatandaşlarımızın gönlü rahat olsun. Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerçekten büyük bir devlettir. Dolayısıyla teröre ve teröristlere boyun eğmeyecektir, oyuna gelmeyecektir. Bir şiddet sarmalının içerisine girip yeniden Türkiye’nin zaman kaybetmeye, Türkiye’nin enerjisini kaybetmeye vakti yoktur. Çünkü Türkiye’nin gerçek gündemi bu değildir. Ama Türkiye’nin gündemini terörle ve terörün siyasi uzantılarıyla sınırlandırmak isteyenler, Türkiye’yi gerçek gündeminden saptırmak isteyenler hedeflerine ulaşamayacaktır. İçimiz yanıyor, düşündükçe duygularımız kabarıyor ama bu konuda alınması gereken tedbirler rasyonel bir şekilde devlet aklının gerektirdiği şekilde bu konuda alınması gereken tedbirler alınıyor ve yapılması gerekenler yapılıyor, bundan sonra da daha kararlı bir şekilde yapılacaktır” şeklinde konuştu.
“İhmal Varsa, İlgili Kurumlar Gerekeni Yapacaktır”
Mahir Ünal, saldırının ardından bölgeye yardımın çok geç gittiği, helikopterlerin olay yerine saldırıdan yaklaşık 1 saat sonra yaralıları almaya gittiği gibi saldırıyla ilgili olarak bir ihmal zincirinin olduğu yönündeki iddialara ilişkin düşüncelerinin sorulması üzerine ise şunları söyledi; “Bunlar araştırılıyor. Bu konuda henüz daha önümüzde net bir bilgi de yok. Bu net bilgiler geldiğinde ilgili kurumlar bununla ilgili eğer böyle bir şey varsa gerekeni yapacaktır.”
AK Parti Grup Başkan Vekili Mahi Ünal son olarak Çöllolar Kömür Sahası’nda 10 Şubat 2011 tarihinde meydana gelen göçükte toprak altında kalan 2’si mühendis 9 kişinin halen göçük altında olduğunun hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi; “Enerji Bakanımızla yaklaşık 1 hafta önce görüştüm. Şu anda orada bir çalışma devam ediyor. Sanıyorum orada 1 hafta önce bir araca ulaştılar ve aracında içerinde bir şey olmadığı sonucuna vardılar. Oradaki arama faaliyetleri devam ediyor ve Enerji Bakanlığı da bu konuda son derece kararlı. Sanıyorum orada yeni bir sistem deniyorlar şu anda. Arama faaliyetleri devam ediyor. O da bizim kanayan ayrı bir sıkıntımız, kanayan ayrı bir yaramız. Göçükten mağdur olan ailelerimizle çok yakından ilgilenmeye devam ediyoruz. Ama öncelikle oradaki kardeşlerimizin bulunması için şu anda orada çalışma devam ediyor.”