Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kahramanmaraş'ta Habertürk'ten Kemal Öztürk'ün sorularını yanıtladı. Yaptığı açıklamada Kahramanmaraş'a hızlı tren’in proje aşamasında olduğunu belirten Uraloğlu, Ankara-İstanbul güzergahı için süper hızlı tren müjdesi verdi.

Kahramanmaraş için 49 kilometrelik bir proje çalışması başladığını ifade eden Bakan Uraloğlu, bu tür projelerin çok çok hızlı hareket edilse bile 2-3 yılı aldığını ancak bu sene bitmeden Kahramanmaraş projesini bitireceklerini söyledi.

İŞTE KAHRAMANMARAŞ’A HIZLI TREN GELECEK Mİ? SORUSUNUN YANITI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP Lideri Bahçeli ile bir araya geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP Lideri Bahçeli ile bir araya geldi

“Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep yüksek hızlı tren çalışmalarına başladık. Orada zaten mevcut bir hat vardı, artık çift hatlı yüksek hızlı tren projemizi başladık.

Peki Kahramanmaraş’ta neredeyiz?

Antep’ten Mersin’e kadar uzanan hatta yaklaşık 49 kilometrelik bir proje çalışmasını başlattık, proje çalışması çok çok hızlı hareket etseniz  2-3 yıl sürer. Ortalama 3 yıldır, biz esasında bu öngörüde bulunduk ve bu sene bitmeden buranın projesini bitireceğiz.

Ne olacak?

Maraş’tan güneye doğru bir hat inecek oradan Gaziantep ile Osmaniye arasına bağlayacağız. 49 kilometre yüksek hızlı tren hattını biz bağlamış olacağız.”

SÜPER HIZLI TREN GELİYOR!

Uraloğlu, Yüksek Hızlı Tren ile yaklaşık beş saat süren Ankara-İstanbul güzergahı için yeni 'Süper Hızlı Tren' projesini duyurdu.

"Ankara-İstanbul 80 dakikaya inecek"

Projenin talimatını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiğini söyleyen Uraloğlu, proje çalışmalarının, güzergah tespiti çalışmalarının başladığını ifade ederek, "Daha Bismillah dediğimiz aşamasındayız." dedi.

Bakan Uraloğlu, proje kapsamında Ankara-İstanbul arasına yeni bir hattın inşa edileceğini ve iki istasyonun olacağını söyledi. Yeni projede saatte 350 kilometre hıza ulaşan trenin görev alacağını da belirten Uraloğlu, böylelikle Ankara-İstanbul arasının 80 dakikaya ineceğinin müjdesini verdi.

Bakan Uraloğlu, söz konusu projede çalışmaların 1,5 yıl içerisinde tamamlanacağının notunu da paylaştı.”