Kahramanmaraş Havalimanı'nda uçakların güvenli iniş ve kalkışlarını sağlamak amacıyla Instrument Landing System (ILS) kurulumu nihayet tamamlanıyor.

Eylül ayında gerçekleşecek kurulumla birlikte, Kahramanmaraş’a yapılan uçuşlarda iptallerin sona ermesi bekleniyor.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci, ILS sisteminin Eylül ayında kurularak, Kahramanmaraş'a uçak iniş-kalkış sorunlarının ortadan kalkacağını belirtti.

Kirişci, "Kahramanmaraş Havalimanı'na aletli yaklaşma sistemi olan ILS sistemi kurulumu için kamulaştırma işlemleri ve altyapı inşaatı tamamlanmıştır. ILS sisteminin Eylül ayı içerisinde montajlarının ve uçuş kontrol testlerinin yapılarak hizmete verilmesi planlanmaktadır," dedi.

DAHA GELİŞMİŞ DVOR CİHAZI HİZMETTE

Vahit Kirişci ayrıca, Kahramanmaraş Havalimanı'nda bulunan ve uçaklara yön bilgisi veren CVOR cihazının, daha hassas ve çevresel şartlardan daha az etkilenen gelişmiş DVOR cihazı ile değiştirildiğini ve bugün itibarıyla uçuş kontrol testlerinin yapıldığını belirtti.

ILS sistemi sayesinde, Kahramanmaraş Havalimanı’na uçuş iptallerinin sona ermesi ve hava trafiğinin daha güvenli bir şekilde düzenlenmesi hedefleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ