Kentte, yetersiz kaldığı gerekçesiyle 2019 yılında yenilenen Kahramanmaraş Havalimanı, uçakların inişine yardımcı olan ILS cihazı sorunu nedeniyle sık sık gündeme geliyor. Bu cihazın yıllarca olmaması, yolcuları da perişan ediyor. Bunun yanı sıra havalimanı  yurtdışı uçuşlarına da kapalı. Yenilendiği yıllarda Kahramanmaraş Havalimanı uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak tespit edilmişti.

Ancak, aradan geçen süre zarfında neredeyse hiç yurtdışı seferi yapılmadı. Havaalanının yurtdışı iniş-kalkışlarına açılabilmesi için pistin uzatılması gündeme gelmişti. Pist Uzama Projesi kapsamında Kahramanmaraş Havalimanı pisti 1 kilometre uzatılacak. Yatırım programına da alınan Pist Uzama Projesi’nin bürokrasi engeline takıldığı öne sürüldü.

290432292 1709436236087429 945475473899543114 N

KAHRAMANMARAŞ LOBİSİ DEVREYE GİRMELİ

Projeye ait bütün iş ve işlemlerin tamamlandığı ancak Devlet Hava Meydanları yöneticileri tarafından son imzanın atılmadığı gelen bilgiler arasında yer aldı. Projenin bir an önce başlatılması için Kahramanmaraş lobisinin devreye girmesi bekleniyor. Öte yandan Kahramanmaraş Havalimanı’nın şu günlerde yıllık bakımı yapılacağı ve havalimanının bir süreliğine de kapatılacağı konuşuluyor.

Kaynak: Haber Merkezi