Uluslararası bir bilim insanları ekibi, 6 Şubat’taki Pazarcık ve Elbistan merkezli meydana gelen ve büyük can kaybına yol açan çifte depremlerin fayların kırılma sürecini ve tetiklediği sarsıntıyı ortaya koyan bulgularını açıkladı.

Peking Üniversitesi'nin Dünya ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nden araştırmacılar Yue Han ve Song Xiaodong liderliğindeki ekipte Türk ve ABD’li uzmanlar da yer aldı. Peking Üniversitesi'nin araştırmacıları, sismik dalgaların veri analizi, uydu pozisyonları ve radar gözlemleri kullanarak depremlerin kırılma sürecini araştırdı. Bulgular, süper kayma sürecinin bir fay kolunda başlayıp ana fayda ilk kırılmayı tetiklediğini gösterdi.

7,8 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin oluştuğu koşulları tanımlamaya ve simüle etmeye çalışan ekibin elde ettiği bulgular, Science adlı dergide yayımlandı.

Araştırma ekibi, ilk meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem sırasında saniyede 4,2 kilometre yayılma hızına sahip bir süper kayma sürecinin bir fay kolunda başlayıp Mach dalgaları gönderdiğini ve 300 kilometre uzunluğundaki ana fayda ilk kırılmayı tetiklediğini tespit etti.

Peking Üniversitesi'nde kürsüsü olan ve büyük depremlerle ilgili kilit önemdeki ulusal projeye başkanlık yapan profesör Song, "Bu süreç, süpersonik bir uçağın ürettiği ses patlamasına benziyor" ifadesini kullandı.

Ci Vjga8D1K W E N Lx K Yq Y Ogg

Kaynak: HABER MERKEZİ