Afşin Belediyesi tarafından daha önce mezbahane olarak planlanan ve inşaat halindeyken İtfaiye ve ASKİ'ye tahsis edilen hizmet binası düzenlenen törenle açıldı. Törende ayrıca Afşin Belediyesinin uyguladığı 18. maddeyle 120 kişiye de tapuları verildi.
 
Afşin Belediyesi’nin hemen yanında hizmet veren itfaiyenin yerinin küçük ve yangın söndürmede kullanılan araçların kış aylarında yaşanılan sorundan dolayı, Afşinbey Mahallesi’nde yapılan ve İtfaiye ve ASKİ'ye tahsis edilen binanın açılışı törenle yapıldı.
 
Afşinbey Mahallesi Dedekorkut Caddesi’nde düzenlenen törene AK Parti  Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, AK Parti Afşin İlçe Başkanı İsrafil Aslaner, İl Genel Meclis Üyeleri Ömer Kösebalaban, Ahmet Canpolat, Hulusi Ataç, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
“AFŞİN HER TÜRLÜ HİZMETE LAYIK BİR İLÇEMİZ”
 
Afşin’e gelmekten son derece mutlu olduklarını ve Afşin’in her türlü hizmette layık bir ilçe olduğunu kaydeden AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, “Bugün burada Eshab-ı Kehf diyarında ve huzurlarınızda olmaktan son derece mutluyum. Afşin’e defalarca geldim her seferinde de aynı heyecanı yaşadım. Daha önce buraya geldiğimizde hastanemizi, sağlık ocaklarını gezdik ve iyileştirilmesi için elimizden ne geliyorsa yaptık. Şimdi Aile hekimli döneminde geçildi ve belediyede sağlık personeli arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz sohbetimizde aile hekimliğine geçişte mevcut sağılık ocaklarında hiçbir sorun oluşmadan geçtiğini dinledim ve çok mutlu oldum. Afşin’deki hayır severlerimize de çok teşekkür etmek istiyorum onların katkısıyla sağlık ocakları sayısını yükselttiler ve bugün de hiçbir sorun olmadan hamdolsun aile hekimliği dönemine geçiş sağladık. Bir sıkıntı da benim sağlık müdürlüğü dönemimde hastanemizin yetersiz olmasıydı.Hamdolsun şimdi hastane ek binamızın temeli atılmış ve bu ek binayı biran evvel hizmete geçirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çünkü Afşin Kahramanmaraş’ın en büyük ilçelerinden bir tanesi ve Eshab-ı Kehf diyarı. Afşin her türlü hizmete layık bir ilçemiz, bizde ilçemizin her türlü problemini diğer ilçelerimizde de olduğu gibi takip edeceğiz ve her anlamda hizmetin gelebilmesi için birebir takip edeceğiz. Bugün burada Belediye Başkanımız yöremize güzel bir hizmet binası kazandırmıştır. İlçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.
 
Açılışı yapılan İtfaiye ve ASKİ hizmet binası hakkında bilgi veren Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, “Geçmişte yapılan hataları bugün burada anlatmamıza gerek yok. Bundan böyle yapmış olduğumuz şeylerin doğru ve isabetli yapmak zorundayız. Belediyecilik 24 saat esasına göre çalışan bir kurumdur, bunun en bariz örneği de bugün burada açılışını yapmış olduğumuz itfaiye. Bir yangına anında müdahale etmek zorunluluğu vardır. Biz bu göreve başladığımızdan bu yana göz önüne aldığımız şeylerin başında da itfaiye yer alıyordu.Bir  yangına en hızlı nasıl müdahale ederiz, bunun için personelimizi eğitimlere seminerlere gönderdik.Halada devam ediyor.  Ne yazınki bir eksiğimiz var oda itfaiye aracımız. Ne yazık ki Afşin imarına hizmet veremiyor. Bu eksikliklerimizin bir tanesi de belediye hizmet binamızdı. Kış aylarında itfaiye araçları donuyordu. Bu yüzden de araçlarımıza su bile dolduramıyorduk. Daha önceleri başka bir şey için yapılmış binayı İtfaiye ve ASKİ hizmet binası olarak yaptık. ASKİ’ni bazı araçlarını da buraya aldık. Nitekim vidanjör’ün şehir merkezinde durması uygun değildi.
 
Göreve geldiğimizde Tarım Bakanlığı tarafından kapatılmış bir mezbahanemiz
 vardı.Biz nasıl bir standar oluşturur ve Afşin’e hizmet veririz bunun çalışma başlattık ve mezbahenemizi yeniledik.Şuanda AB standartlarına uygun hale gelmiş ve Afşin’e yetebilecek mevbahane binasına kavuşmuş olduk.”açıklamasında bulundu.
 
 
Afşin Kaymakamı Faik Arıcan ise, “Bir yörenin, bir şehrin şehirleşebilmesi için, ilçe haline gelebilmesi için belediyecilik hizmetleri büyük önem arz ediyor. Biz taktirle belediye başkanımızı takip ettik, gerçekten kendi döneminde öncelikle personel ihtiyaçlarını giderdiler ve daha sonra da hizmetlerini güzel bir yerlere getirebilmek için de güzel hizmete uygun binalar donattılar. İnşallah bu bina ve personeli ile güzel hizmetler yürüteceklerini tahmin ediyorum. İlçemize yöremize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. bir önemli hizmette belediyelerin imarla ilgili hizmetleridir. Ne yazık ki geçmiş dönemlerden kaynaklanan ilçemizde sıkıntılar mevcut. Bunu hepimiz yaşıyoruz. İmarla ilgili hizmetler zor meşakkatli ve uzun vadeli hizmetlerdir. Bu konuda belediye başkanımızın gayret ve çabasını takdir ile karşılamaktayız. Bugün de bunun güzel bir örneğini yaşayacağız burada 120 vatandaşımıza tapularını dağıtacağız. İnşallah bu merasim ilçemize örnek olur.” diye konuştu.
 
Törende ayrıca Afşin Belediyesi tarafından uygulanan İmar Kanununun 18. maddesi gereği 120 kişiye yeni tapuları takdim edildi.