Casper, Intel Series 1 işlemcileri, Nirvana X600 ve X700 dizüstü bilgisayarlarında kullanıcıların beğenisine sunacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Casper, dünyanın en önemli işlemci üreticilerinden Intel ile işbirliği yaparak, Türkiye'de ilk kez Intel Series 1 işlemcilerin Nirvana X600 ve X700 dizüstü bilgisayarlarında kullanılacağını duyurdu.

Aylar süren AR-GE süreçleri sonunda ortaya çıkan yeni optimizasyon ile bir önceki nesil işlemcilere göre yaklaşık yüzde 20 daha az güç tüketimi sağlayan Series 1, turbo frekansta 5 Ghz'e çıkabilen ortalama yüzde 15 daha yüksek performansıyla öne çıkıyor.

Nirvana X600 ve X700'ün yüksek mobilite özelliğini artıran bu yeni işbirliği sayesinde kullanıcılar, içerik oluşturma ve üretkenlik için performansından ödün vermeden çok daha uzun saatler boyunca işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

- Masaüstü bilgisayar performansını dizüstü bilgisayarda sunuyor

Intel'in bu yıl lanse ettiği "U" serisi işlemcilerde en yüksek performansa sahip Series 1, Casper Nirvana X600 ve X700'ün performansını ve yüksek mobilite özelliğini kusursuz bir uyum içinde artırıyor. 3D performanslı hibrit mimarisiyle iki çekirdekli mikro mimariyi tek bir işlemci yongasında birleştiren Series 1, her bir çekirdek türü için belirli görevleri gerçekleştirebiliyor.

Intel Core 5 120U ve Core 7 150U işlemci seçenekleriyle özelleştirilebilen Nirvana X600 ve X700, Microsoft Copilot'un gelişmiş yapay zeka özelliği sayesinde tüm profesyonellere masaüstü bilgisayar performansını dizüstü bilgisayarlarda deneyimleme imkanı veriyor.

- "Türkiye'de bilgisayar satışları arttı"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Casper Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Feray Karaman, Türkiye'nin kalkınmasında bilişim sektörünün oynadığı rolün kritik önem taşıdığını belirtti.

Bilgisayar pazarının 2023'te dünya genelinde yüzde 14 küçülürken Türkiye'de yüzde 29 büyüdüğü bilgisini veren Karaman, "Özellikle pazardaki ticari ve bireysel notebook satışlarına baktığımızda, pazar yüzde 16 büyürken, Casper'ın kurumsal notebook satışları yüzde 55 büyüdü. Bireysel notebook satışlarımız ise sektördeki yüzde 36 büyümeye kıyasla, yüzde 67 büyüme gösterdi. Bu başarının arkasında, Türk kullanıcılarının taleplerini ve isteklerini dikkate alan yaklaşımımızın büyük etkisi var." ifadelerini kullandı.

Uzun süreli AR-GE çalışmalarının meyvelerini topladıklarını kaydeden Karaman, şunları kaydetti:

"Türkiye'de bir ilk olan Intel Series 1 işlemcilerini Nirvana X600 ve X700 dizüstü bilgisayarlarımızda kullanarak, kullanıcılarımıza benzersiz bir deneyim sunmaktan gurur duyuyoruz. Bizler Casper olarak, Türkiye'nin teknoloji markası olma hedefimiz doğrultusunda, sürekli olarak kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına uygun, son teknoloji çözümler sunmaya kararlıyız. Intel ile olan bu işbirliği ve teknolojik yenilikler, Türkiye'nin bilişim sektöründeki gücünü ve potansiyelini daha da artıracak."

Kaynak: AA