Maraş burma bileziğinin patentini almak için çalışmalara başlayan Kahramanmaraş Belediyesi, bileziğin özelliklerini sıraladı. Burma bileziğin genellikle 22 ayarda yapıldığının belirtildiği başvuruda, ticari amaç doğrultusunda ayarın 18 ve 14'e düşebildiği ifade edildi. Özel istek üzerine ise 925 ayar Gümüş olarak da üretilen bileziğin tamamen elişine dayalı bir teknikle üretildiğinin kaydedildiği başvuruda, ürünün en belirgin özelliği "Kahramanmaraş'a özgü bir tasarım" olarak açıklandı. Maraş burması bileziğinin çok uzun bir müddet özelliğini bozmadan kullanıldığına dikkat çekilen başvuruda, bileziğin hiç bir burmada uygulanmayan "inşaat çivisi"nin kullanıldığı bir teknikle yapıldığı ifade edildi. Bileziğin, "Örme Aşaması", "Kalıplama Aşaması", "Kilit Sistemi" olmak üzere 3 bölümde tamamlandığının vurgulandığı başvuruda, "Maraş Burma Bileziği esas olarak örme işidir. Gerekli malzemeler, istenilen ağırlığa göre haddeden çekilmiş madeni altın olan tel; milimetresi telin mikronuna göre değişen, büyük boy yuvarlak inşaat çivileri, mengene, ahşap tokmak, 2 ile 3 cm eninde 30 cm uzunluğunda levhalardan oluşmaktadır. Verilen malzemelere göre elimizde bulunan 24 ayar saf altın külçe, katkı madeni olarak sertlik ve metalin kullanılabilirliğini arttırmak doğrultusunda genellikle bakır alaşımı ile istenilen 22 ayar altına düşürülür" denildi.
-ÜRÜNÜN ÖZELLİKLERE UYGUN OLARAK ÜRETİLMESİ İÇİN DENETİMLER YAPILACAK-
Alaşımlandırılmış ve ayarı düşürülmüş olan altının, silindir ve elmas uçlu haddelerden daha sonra yuvarlatmak amacıyla geçirilerek tel haline getirildiğinin anlatıldığı başvuruda, 50 gram burma bilezik için 145-150 mikron, 75 gram burma bilezik için 170-175 mikron, 100 gr burma bilezik için 195-200 mikron, 150 gr burma bilezik için 245-250 mikron kalınlığında tel çekildiği belirtildi. Telin Maraş burması bileziği haline getirilişinin de anlatıldığı başvuruda, örme işleminin 60 çivi kullanılarak yapıldığı kaydedildi. Bileziğin kalıplama aşamasının, çeşitli kalınlıklarda kesilmiş demir levhalar ile yapıldığının ifade edildiği başvuruda, örme işleminin tamamlanmasının ardından kilit sisteminin yapıldığı vurgulandı.
Ürünün ayırt edici özellikleri ile üretim metodunda açıklanan özelliklere uygun olarak üretimin yapılıp yapılmadığı konularında denetimler yapılacağının belirtildiği başvuruda, Denetleme Komisyonu'nun, Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odasından 1 üye, Adnan Menderes Üniversitesi Karacasu Meslek Yüksek Okulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümünden 1 üye ve Kahramanmaraş Mesleki Eğitim Merkezi Kuyumculuk Teknolojileri Bölümü'nden 1 üye olmak üzere toplam 3 kişiden oluşacağı ifade edildi. Denetleme, şikayet ve ihtiyaç duyulduğu her zaman yapabilecek, rutin olarak da yılda en az iki defa yapılacak ve sonuçlar raporlanacak.