Afşin’e bağlı Tanır Kasabasında faaliyet gösteren Tanır Sulama Kooperatifi binasına giren hırsızlar 6 adet su dinamosuyla elektrik malzemelerini çaldılar.

 

1998 yılında kurulan Tanır Sulama Kooperatifi binasına giren kimliği belirsiz kişiler 500 metre mesafede bulunan Jandarmaya rağmen Kooperatif içerisinde bulunan her biri yaklaşık 600 kilogram ağırlığında 6 adet su dinamoları ve bu dinamoları çalıştırmak için kullanılan elektrik malzemelerini çaldılar.

Sulama Kooperatifi'nin yaklaşık 6 bin dönüm araziyi suladığını belirten Tanır Sulama Kooperatifi Başkanı Mehmet Polat, yaşanılan bu hırsızlık olayının biran önce aydınlatılması gerektiğini belirterek, hırsızların çiftçileri mağdur ettiğini söyledi. Polat; “1998 yılında kurulan kooperatifimiz yaklaşık 6 bin dönüm araziyi sulamaktaydı. Kooperatifin soyulduğunu duyar duymaz kooperatife geldim. Geldiğimde kapıların kırık olduğunu gördüm. İçeriye girdiğimde 600 kilogramağırlığındaki 6 adet su dinamolarını ve elektrik malzemelerini götürmüşler. Bu kadar ağırlıktaki malzemeyi nasıl buradan götürdüler anlamış değiliz. Hırsızlar kapının kilitlerini oksijen kaynağı ile kırmışlar.” dedi.

 

2 yıl önce yine soyulmuş

2 yıl öncede buna benzer hırsızlık olayının olduğunu kaydeden Tanır Sulama Kooperatifi Başkanı Mehmet Polat, “Aynı olay bundan 2 yıl önce yine gerçekleşmişti. Kooperatifimizin elektrik malzemelerini çalmışlardı” dedi. Tanır Kasabası için önemli bir tesis olduğuna dikkat çeken Tanır Belediye Başkanı Nurettin Sarıkaya, “Bu tesis gerçekten çok önemli bir tesisti. Yaklaşık 6 bin dönüm araziyi sulamaktaydı, vatandaş içinde aynı şekilde önemliydi. Devletimiz sağ olsun buraya getirmiş güzel bir tesis kurmuş ama sahip çıkılmamış. Bu tesis nerden bakılsa 500–600 bin TL değerinde. Tanır çiftçisi için açı bir durum. Elektrik kabloları, 6 adet su dinamosuyla birlikte ne var ne yoksa çalınmış adeta talan edilmiş durumda. Yetkililerin biran önce bölge halkı olarak aydınlatılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.