EÜAŞ Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde Afşin-Elbistan Bölgesi’ndeki işletmeleri dışında birçok işletmeye 244 kişi alacak. Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi Başkanı İsmet Bölükbaşı, birkaç yıldır ‘AEL’ye işçi alınacak’ denildiğini belirterek; “Türkiye genelinde hiç hesapta olmayan yerlere şuan 244 kişi alınıyor ama bizim işletmemizde acil ihtiyaç olmasına rağmen gündemden çıkmış durumda” dedi.
 
EÜAŞ, Türkiye İş Kurumu aracılığıyla kendisine bağlı hidroelektrik ve termik santral gibi işletmelere 244 kişilik işçi alınacağını ilan etti. İşçi alımı ilanında birçok işletme bulunurken, uzun zamandır ‘işçi alınacak’ denilen, en son 143 kişilik kadro için çıkılan ilanı iptal edilen Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürlüğü bulunmuyor.
“AB’ye Göre İşyerimizde 3 Bin 400 Kişinin Çalışması Gerekiyor”
İşçi alımı yapılmamasının bölgenin en büyük sıkıntılarından bir tanesi olduğunu söyleyen Maden-İş Sendikası Elbistan Afşin-Şubesi Başkanı ismet Bölükbaşı, AEL’ye çok acil işçi alımı yapılması gerektiğini söyledi.
Birkaç yıldır ‘bu alım yapılacak’ denildiğini hatırlatan Bölükbaşı; “Bundan birkaç ay önce alım için ilana çıkıldığında 5 binin üzerinde müracaat vardı, alınacak 143 kişi olduğundan dolayı tekrar ertelendi. Tabii ki bu 143 kişi bölgeyi de kurtarmaz, işletmeyi de kurtarmaz. Yani şlu anda acil olarak kendi iletmemize en az 500 kişinin alınması gerekiyor. Emekli olan işçilerimiz oldu ve şu anda kamuda çalışan 1050 kişi var. Özel sektörde zaten bizim orada hiç verimli olmuyor. 700-800 civarında özel sektörde çalışan var ama her yıl ihale yapılıyor, gelen arkadaşlarımız orada işi öğrenmeden tekrar başka bir firmaya geçiyor, bundan dolayı da işyerimizde sürekli sıkıntı yaşanıyor. Bu Avrupa Birliği yasalarına göre işyerimizde 3 bin 400 kişi olması gerekirken biz o sayıyı bugüne kadar hiç yakalayamadık. En fazla işçi sayımız 2 bin 200 civarında olmuştu, şu anda kamu da çalışan işçi sayımız 1050. özelde çalışan işçi sayısı ise 700-800 civarında. İşyerimizin verimliliği tamamen düştü, yarın zorunlu emeklilik çıksa işyerimizde 600 civarında emekli olabilecek işçimiz var. Yani o zaman da bu işyerini kapatmak gerekiyor. Ama bugüne kadar Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri’nin kömürünü sürekli bu işletme veriyordu” dedi.
“İşçi Alımı Gündemden çıkmış Durumda”
‘Bir an önce buraya 500 kişi alınmalı’ diyen Bölükbaşı; “Türkiye genelinde hiç hesapta olmayan yerlere şuan 244 kişi alınıyor ama bizim işletmemizde acil ihtiyaç olmasına rağmen gündemden çıkmış durumda. Bundan bir ay kadar önce genel müdürümüz geldiğinde ‘15-20 gün içinde ilan edilecek, alınacak’ dendi ama şu anda biz araştırıyoruz, soruyoruz hiçbir gelişme yok” dedi.
“Hem Yatırımlarda Hem de İşçi Alımlarında ERG’in Belirsizliği Engel Oluyor”
Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin AEL ile birlikte ERG-Verbund’a devredilmesi konusundaki belirsizliğin halen devam ettiğini, bunun işçi alımlarına da olumsuz yansıdığını belirten Sendika Başkanı İsmet Bölükbaşı son olarak; “İşçi alınmamasının sebeplerinden bir tanesi de işletmemizin A Termik Santrali ile birlikte ERG diye bir firmaya bundan 16 yıl önce satılması var. Yani 1994 yılında satıldığında bir mahkemeye düşüldü ve ERG’de devrine karar verildi mahkeme kararıyla. O günden sonra da genel müdürlüklerle görüşüyoruz sendika olarak ve buranın verilmesini istemediğimizi ifade ettik. Çünkü buranın devre3dilmesi durumunda devletin çok büyük bir zararı olacak. Buraya ne doğru düzgün yatırım yapılıyor, nede işçi alımı yapılıyor. Yani ERG yarın buraya gelip teslim almaya da kalkabilir ama tabii ki işçi olarak, sendika olarak bizim burayı vermemiz hiç mümkün değil. Bunu zamanın da ERG’e gösterdik, 1 yıl kadar önce geldiklerinde işçi arkadaşları toplanıp gereğini yaptılar ve firmada gitti. Bu konuyu netleştirmediği için devlet buraya aşırı derece de yatırım yapmıyor. Ben öyle tahmin ediyorum ki işçi alımlarında olsun, diğer konularda olsun ERG’in çok büyük mazereti oluyor burada” dedi.