Kahramanmaraş Hayrat İnsani Yardım Derneği Suriye de Azez mülteci kampında, kampta kalan 900 Suriyeli mülteciye sağlık taraması yaptırdı.

Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren Hayrat İnsani Yardım Derneği her ay düzenli olarak Suriye de kurulu olan mülteci kamplarına sağlık dahil bir çok alanda yardım eli uzatıyor.
Aralık ayı içinde Kahramanmaraş'ta çeşitli kurumlarda görev yapan 6 Doktor ve 16 Sağlık gönüllüsü ile Azez'de bulunan mülteci kampına giden sağlık ekibi 900 civarında Suriyeli vatandaşları muayene ederek tedavilerini yaptılar ilaçlarını verdiler.
Sağlık ekipleri kamplarda yaşayan 47 çocuğu sünnet ederlerken Türkiye'den götürdükleri ayakkabı, mont ve diğer giyecek yiyecek malzemelerini de dağıttılar.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Dr. Mahmut Arık; Oradaki günlük hayatı, bu insanların yaşadıkları zorlukları görünce ülkeme ne kadar teşekkür etsem, şükür etsem az diye düşündüm. Ben Dünya'nın çeşitli ülkelerine bu tür çalışmalar yapmak üzere gittim. Suriye'de Kahraman Mehmetçiklerimiz tarafından korunan bölgelerde yüzlerce kamplarda insanlar hayata tutunmak için mücadele ediyorlar.

Türkiye'den her şehirden hayırsever insanlar, vakıflar, dernekler sağlık gönüllüleri bu kamplara gelerek yardım ediyorlar. Ama buna rağmen hayat çok zor. 
Bizler sürekli buralara geliyor bu insanlara şifa dağıtmaya gayret ediyoruz. Buralardaki yaşamı gören insanlar bu mültecilere yardım etmek için her fedakarlığı yapar. Bizim milletimiz buna en güzel örnektir diye konuştu.