banner430Malum olduğu üzere, 27 Ağustos 2017 Pazar günü, Afşin'de Karakucak güreşleri yapılacak. Bu organizasyonu tertip edenleri, teşvik edenleri, tertipleyenleri canı gönülden kutluyorum.. Niçin kutluyorum? Çünkü, Afşin halkı güreş sever bir halktır. Bilhassa, karakucak güreşleri dendiği, denildiği zaman vakit , yediden yetmiş yediye heyecanlanan, hislenen, yerinde duramayan bir halk olduğumuz içindir.
 

Karakucak güreşleri denince hemen aklımıza tarihi pehlivanlar gelmektedir. Karakucak dalında isim yapmış, meşhur olmuş er meydanının yiğitleri akla gelmektedir. Yani, çok eskilere gitmeden hemen Bekir Böke, Bayram Böke, Topal Ali, Hacı Soyer, Çapar Eşe'nin Durdu'lar, Alalar, Karalar, Hunulu Ali Kemal, Hacı Ömer, Mehmet Karahan gelmektedir.
 

Daha nice mahalli pehlivanlar bulunmaktadır ki, bunların tek tek isimlerini bu satırlara dökmemiz mümkün değildir. Afşin merkezinde, köylerinde öylesi pehlivanlar yaşamış, güreşmişler ki, bunların her biri sanki Koca Yusuf gibi ve benzerleri gibi köylerinde ünlenmişler, şan ve şöhret sahibi olmuşlardır.

Kendi köyümde küçük yaşta olmama rağmen, güreşenleri hiç unutmam mümkün değildir. Örneğin , Kör Mıstık lakaplı pehlivan, Kaba Cuma namı ile bilinen Cuma Doğan, Solak Ahmet, Hacı Mıstık, Abbas, ve benzeri yiğitler köy düğünlerinin unutulmaz isimleri olmuşlardır.

Kuşkayası köyünden Şeref pehlivan, ( abim Yemliha'yı haksız yere yenmiş olsa da) onu alkışlamamak mümkün mü? Serdar Böke’yi özellikle görmek, seyretmek istiyorum.. Allah uzun ömürler versin..

 Hasılı, Afşin bölgesini Kara Kucak Güreşlerinden koparmayalım.. Kopardığımız an ne olur? İçki, kumar,
kahvelerde aylak aylak boş oturmalar çoğalır. Düğünlerde, havaya silah atmalar,sokaklarda naralar kendini gösterir.. Onun içindir ki, güreş festivalleri bir fırsattır.. Hem de iyi bir fırsat. 2016 yılında bu güzel adetimiz, ata sporumuz yapılmadı da ne oldu?

Afşin insanının morali bozuk, keyfi yerinde olamayarak 2017 yılına ayak basmış oldu. Hülasa, Afşin insanının en büyük özelliği güreşmese bile, bir güreşçi hayranı, destekleyicisi durumundadır. Hacısı, hocası, mollası, okumuşu, okumamışı birer güreş severdir. Bu sebeple, Afşin insanını
Karakucak güreşlerinden uzak tutmayalım.
 

Aksi halde, uzak tutmuş olursak , Peygamberi bir sporu terk etmiş oluruz. Bundan da, atalarımızın ruhaniyetleri bu terkten dolayı incinir, bize kızmış olurlar.. Netice olarak, 2017 Afşin Karakucak güreşlerini tertip edenleri canı gönülden kutluyorum. Var olsunlar, sağ olsunlar.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir

Emekli İmam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373