Afşin Sağlık Grup Başkanlığı tarafından öğrencilere ‘Hasta Hakları’ konulu seminer verildi.
 
Seminer Afşin Sağlık Grup Başkanlığında görev yapan Sağlık Memuru Atilla Köker ile birlikte Afşin Devlet Hastanesi Hasta Hakları Birim Sorumlusu Gülten Özen tarafından verdi.
 
Afşin’e bağlı Tatlar Kasabasında  verilen seminerde öğrencilere, herkesin adil bir biçimde sağlık hizmetlerinden ayrım yapılmaksızın hizmet alma hakkının olduğu ve tüm hastaların sağlık kuruluşunda görev alan personelin tanıma ve seçme hakkı olduğunu vurgulandı. 
 
Sağlığın her vatandaş için önemli bir değer olduğuna dikkat çeken Sağlık Memuru Atilla Köker, sağlık hizmetlerinin yüksek kalitede verilmesi gerektiğini belirtti.
 
Köker, “Sağlığımızın kıymetini kaybedince anlar, hastalandığımızda sağlığımızın mutluluğumuzda ne kadar önemli bir payı olduğunu fark ederiz. Bütün bu duygular tıpkı hastalıklar gibi, hekimler dâhil hepimizin başına gelebilir ve aslında normaldir. Hastalık, kişilere “hasta psikolojisi” dediğimiz, sağlığımıza yeniden kavuştuğumuzda kaybolacak olan ayrı bir yük yükler” şeklinde konuştu.
 
Hasta ve hasta yakını haklarının amacının insan sağlığının yüksek düzeyde korunmasını ve sağlık hizmetlerinin yüksek kalitede verilmesini sağlamak olduğunu belirten Sağlık Memuru Atilla Köker, hasta haklarının, vatandaşların ve sağlık tedavisinde payı olanların hem görev hem de sorumlulukları ile ilişkili olduğunu söyledi.  
 
Köker, konuşmasına şöyle devam etti;
 
“Her bir birey hastalıktan korunmak için uygun hizmet alma hakkına sahiptir. Bu amaca ulaşmak için sağlık hizmetlerinin görevi, sağlık hizmetlerinden ve bilimsel araştırma sonuçları ile teknolojik yeniliklerden herkesin yararlanmasını sağlamaktır. Her birey sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptir. Sağlık hizmetleri herkese eşit olarak verilmeli ve hastalığın türü, zamanı, ikamet yeri veya mali kaynaklar konusunda ayrım yapılmamalıdır” diye konuştu.  
 
Afşin Devlet Hastanesi Hasta Hakları Birim Sorumlusu Gülten Özen ise öğrencilere iletişim nedir? İyi bir iletişim nasıl kurulur? gibi konuları anlattı.