Pazarcık ve Elbistan merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin hemen ardından Kahramanmaraş'ta, valilik tarafından oluşturulan Hak Sahipliği Komisyonlarınca değerlendirmeler tamamlandı ve hak sahipliği listeleri muhtarlıklara teslim edildi.

Resmi ilan fiyat tarifesine yapılacak zam oranı teklifi kabul edildi Resmi ilan fiyat tarifesine yapılacak zam oranı teklifi kabul edildi

30 Mayıs-22 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen AFAD Afetzede Hak Sahipliği başvurularında Afşin’de 8 binden fazla başvuru gerçekleştirildi.

Pınarbaşı Mahallesi Muhtarı Durdu Mehmet Yaşar, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası evleri ile işyerleri orta, ağır hasarlı ve yıkık olan depremzede vatandaşlara yönelik hak sahipliği sürecinin tamamlandığını söyledi.

Afşin’de 2 Ekim 2023 tarihi itibariyle hak sahipliği belgeleri muhtarlıklarda askıya çıkarıldığını ve vatandaşları bilgilendirdiklerini ifade eden Yaşar, “Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından evleri yıkılan vatandaşlarımızın hak sahipliğini gösteren belgeler Afşin Kaymakamlığımızca tarafımıza ulaştırıldı. Bu süre zarfında muhtarlığımıza gelip başvurularının sonuçlarını öğrenebiliyor. Depremzede vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden de giriş yaparak AFAD hak sahipliği sonuçları sorgulama ekranından sonuçlara ulaşabilirler” diye konuştu.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zorlu bir sürece maruz kaldıklarını ifade eden Kale Mahallesi Muhtarı Fatih Pemik de, “Hak Sahipliği Komisyonlarınca değerlendirmeler tamamlandı ve listeler tarafımıza teslim edildi. Bu aşamada birçok mağduriyet doğduğunu gözlemledik. Depremzede bir vatandaşımızın dedesinin adına bir arazisi var ve orası başka bir kişiye satılmış. Bu arazide 100’den fazla mirasçı olmuş, arsa üzerine üçüncü bir şahıs ev inşa etmiş. Tapu ayrılmadığı için depremzede vatandaşımız orada hak sahibi sayılmış ve hak sahipliğinden faydalanamamış. Bunun gibi birçok örneği yaşadık. Valiliğimizden, AFAD’tan bu gibi durumları yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerin gidermesi noktasında çalışma bekliyoruz. Kayda değer olmayan 1 metrekare hisse yüzünden vatandaşlarımız zor durumda kalıyor” açıklamasında bulundu.

Kahramanmaraş Valiliği tarafından açıklanan ilçelerin Hak Sahipliği Komisyon Kararların ilan tarihleri şu şekilde:

“Afşin ve Göksun 2 Ekim, Pazarcık 4 Ekim, Elbistan 6 Ekim, Dulkadiroğlu 9 Ekim, Türkoğlu 11 Ekim, Onikişubat, Andırın, Çağlayancerit, Nurhak ve Ekinözü 13 Ekim”

Komisyon kararlarında hak sahiplikleri uygun görülmeyen vatandaşlar 02-13 Kasım 2023 tarihleri arasında ilçelerinin ilan tarihlerine göre, ilan tarihinden itibaren 15 günlük süre içerisinde itiraz başvurusu yapabilecek.

Hak Sahipliği Listeleri Muhtarlıklarda Askıya Çıktı (7)Hak Sahipliği Listeleri Muhtarlıklarda Askıya Çıktı (4)Hak Sahipliği Listeleri Muhtarlıklarda Askıya Çıktı (3)

Kaynak: DENİZ DOĞAN