Afşin İlçe Müftü Vekili Mehmet Aygün, 2012 yılı Hac kayıtları 27 Mart'ta başlayıp, 12 Nisan 2012 günü sona ereceğini kaydetti.
2012 yılı Hac müracaatları 27 Mart-12 Nisan 2012 tarihleri arasında, 2011 yılında kuraya katılanlar için “Kayıt Yenileme”, ilk defa müracaat edecekler için de “İlk Defa Kayıt Yaptırma” şeklinde yapılacak.
Kayıtların bugün itibaren başladığını belirten Afşin İlçe Müftü Vekili Mehmet Aygün şunları söyledi:
“2011 yılında kuraya katılıp kura sonrasında Hacca gidemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri internet ortamında Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak yapılacağından Hacı adaylarımızın herhangi bir yere müracaat etmelerine gerek yoktur. Ancak, 2011 yılı ön kayıt dilekçesinde belirttiği il, ilçe, Hac konaklama türleri ve birlikte kuraya girecek kişilerde değişiklik yapmak isteyenler ile müracaatından vazgeçmek isteyen Hacı adayları Müftülüklere başvurarak gerekli değişiklikleri müracaat süresi içerisinde yaptıracaklardır. İnternetten kaydını yapan veya yaptıran hacı adaylarımızın kayıt kontrolü için evrakları İl ve İlçe Müftülüklerine teslim etmeleri gerekmektedir. Kayıt yenileyenlerden her hangi bir ücret alınmayacaktır. Daha önceki yıllarda kayıt yeniletmesini yaptırmayanlar ile ilk defa kayıt yaptıracak Hacı adaylarının ilgili bankalardan birine kişi başına 15 TL'yi Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Ön Kayıt Kurumsal Tahsilât TL hesabına yatırarak müracaatlarını internet ortamında http://hac.diyanet.gov.tr internet adresinden kendileri yapabilecekler veya doğrudan İl ve İlçe Müftülüklerine yatırılan banka dekontu ve nüfus cüzdan fotokopisini yanlarında getirerek form dilekçe ile müracaat yapabileceklerdir.”
İlk defa kayıt yaptıracak olan Hacı adayları kayıt ücretlerini ücretleri; Ziraat, Vakıflar, Halk, Al-Baraka Türk Katılım, Asya Katılım, Kuveyt Türk Katılım veya Türkiye Finans Katılım Bankalarına yatırabilecekler.