Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, İstanbul’da televizyon ve haber programlarına katılarak 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ilçe genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Afşin’deki kalıcı konutları ve şehirdeki imar çalışmaları hakkındaki son gelişmeleri katıldığı Haber7, Akit TV, TVNET ve Beyaz TV programlarda aktardı.

F06QS8gXgAEUuOJ

 Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, katıldığı programlarda şunları söyledi:

Deprem sonrasında Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hızlıca kalıcı konutların inşaatına başlandı. TOKİ, AFAD olağanüstü hızlı reaksiyon gösterdi. Kalıcı konutların inşaatına başlandı. Biz 8 bin civarında bağımsız bölümü kırsal mahalleler dahil kaybettik. 6 bine yakın kalıcı konut inşası başlandı. Başlayan konutlarda bir buçuk iki ay içeresinde  hak sahiplerine teslim edilecek.  Süreç çok hızlı işliyor.  Biz normalleşme adına Cumhurbaşkanımızın ve bakanlığımızın talimatlarını aldık. Hızlıca depreme dirençli şehir konseptine uygun, hemen imar revizyonumuzu yaptık. 12 Nisan itibariyle bakanlığımıza ulaştı. Bugünlerde de inşallah sayın bakanımızın talimatı ile onaylanmasını bekliyoruz.  Onaylanınca Afşin'de her şey daha hızlı normale dönecek. 

Kazada ağır yaralanan sürücü hayatını kaybetti Kazada ağır yaralanan sürücü hayatını kaybetti

F01WKTAWYAIXgDw

"EN HIZLI ŞEKİLDE NORMALLEŞMEK İSTİYORUZ"

 Bölgemizde barınma problemi var.  Devletimiz konteynerlerle geçici şekilde barınma imkanını sağladı ama sonuçta geçici. Kalıcı konutlara Cumhurbaşkanımızın dediği gibi hızlıca geçmemiz gerekiyor. Bir taraftan hak sahiplerini kalıcı konutlara geçirirken, diğer taraftan da şehirde normalleşmeyi sağlamak için bizim imar çalışmalarına başlamamız gerekiyor. Biz o çalışmaları bitirdik. Şimdi inşaat çalışmalarına başlamamız gerekiyor. Bunun içinde planımızın onayı bekliyoruz.  Fiziksel olarak normalleşmenin yolu bu. Geleceğe umutla bakmanın yolu bu. Yetki bakanlığımızda, onaylandığında ben inanıyorum, kendi şehrim ve depremden etkilenen 11 şehir normalleşme yoluna hızla girer. Biz hazırız, en hızlı şekilde normalleşmek istiyoruz. 

F0135B9WIAE2CMN

"İMAR PLANIMIZ HIZLICA ONAYLANACAKTIR"

Bakanlığımızın, Cumhurbaşkanımızın, AFAD'ın, Emlak Konut'un çok özverili çalışması var. Bu çalışmalara özel sektöründe destek olarak hızlıca fiziksel yapılanmayı tamamlamamız gerekiyor.  Bu konuda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yerinde dönüşüm çok ivme kazandıracak. Bunun başlaması için de yerel yönetimler olarak ruhsat vermemiz gerekiyor. Hiçbir şey eskisi gibi devam etmesin.  Şehirlerimiz depreme dirençli olsun.  12 Nisan'da hazırlanan planlarımız bakanlıkta. İnanıyorum hızlıca onaylanacak. Onaylanınca da hızlıca normalleşeceğiz.  Yeteri kadar da güvenli konut inşa edersek de konut fiyatları da düşecektir.