banner479

Akgemci’den 5 Yıldızlı Projeler

MHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Tahir Akgemci, Marka Şehir olma yolunda 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı.

Akgemci’den 5 Yıldızlı Projeler

MHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Tahir Akgemci, Marka Şehir olma yolunda 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı.

05 Mart 2014 Çarşamba 09:47
654 Okunma
Akgemci’den 5 Yıldızlı Projeler

MHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Tahir Akgemci, Marka Şehir olma yolunda 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı.
AKSU TV ekranlarında izleyici ile buluşan Erol Öner’in hazırlayıp sunduğu Gündem Programının konuğu olan MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Akgemci, açıkladığı projeleri iler izleyicileri ekrana kilitledi.
Adaylığının açıklanmasıyla kentimizde heyecan uyandıran Akgemci; ihtiyaçlar doğrultusunda 5 yılda marka şehir olma yolunda hazırladığı projelerini bir bir kamuoyuna açıklamaya başladı.
Halkın büyük takdirini toplayan Akgemci; “Yüz ağartan yüz proje” sloganıyla kentin bütün sorunlarını çözerek, aranılan sorulan bir marka şehir haline getirmekte oldukça iddialı olduğunu da bir kez daha gözler önüne serdi.
“Proje deyince köprüler binalar akla gelmemeli” diyen Akgemci, “Proje ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanır. İhtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan, hayata geçirilen projeler sizi Marka Şehir’e ulaştırır” dedi.
EKONOMİK KALKINMA VE İŞBİRLİĞİ KURULU
Daha öncede söylediği gibi kentin stratejik analinizi yaparak yola çıkan Akgemci; Kahramanmaraş’ta en büyük eksikliğin, en zayıf halkanı kurumlar arası işbirliği olduğunu söyledi.
Akgemci; bundan Yola çıkarak 5 yıldızlı 5 projesinden birinin “Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Kurulu” oluşturmak olduğunu beyan etti ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“Biliyorsunuz, 31 Mart’tan itibaren Büyükşehir Yasası ile yönetileceğiz. Büyük bir bütçe. Büyükşehrin yetki alanı bütün ilçeleri kapsıyor. Siz bu koordinasyonu sağlayamazsanız, yerinde ve yeterli hizmeti sunamazsınız.
Bu gün siyasiler, Kamu Kurumları, STK’lar, Sanayiciler ve Belediye büyük bir koordinasyon eksikliği var.
Biz kuracağımız bu kurulla işbirliğini sağlayacağız.
Bir örnek verecek olursak; Organize Sanayi Bölgemizde yıllardır doğalgaz sorunu çözülememiş. Bu ihtiyaçlarını taşımalı olarak karşılıyorlar ve maliyet 2-3 katına çıkıyor. 7 bin kişinin olduğu bir Organize Sanayi Bölgesinde bu sorunun çözülememiş olması çok büyük kayıp. Bir sanayici için maliyet çok önemli.
İşte kuracağımız Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu ile bu ve buna benzer sorunların çözümü ivedi bir şekilde gerçekleşecek.
Bu kurul kâğıt üzerinde kalacak bir kurul olmayacak. Bütçenin doğru yönde kullanılmasında ve yatırımların hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayacak.”
ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİ
Kahramanmaraşlının en büyük sorunlarından birinin de trafik olduğuna dikkat çeken Akgemci; Sorunsuz bir ulaşım için kalıcı çözümler üretileceğini ifade ederek; “Ulaşım Koordinasyon Merkezi sorunları masaya yatırıp şehir estetiğine de dikkat ederek, trafik alt yapısını oluşturup sorunsuz bir seyrüsefer sağlayacağız. İnsanımızın trafik çilesi bitecek” diye konuştu.
KENTSEL DÖNÜŞÜM VE TARİHİ KENT MEYDANI
Akgemci, bu proje ile tarihi doku ile modern yapıyı bütünleştirerek Tekke yani Yusuflar Mahallesi’nin çarpık kentleşmesinden doğan görüntü kirliliğini ortadan kalkacağını ve Abdulhamithan Camii ile Ulu Camii arasında eğimli bir Tramvay hattı kurup muhteşem bir yapının ortaya çıkacağını söyledi.
Yusuflar Mahallesi’nin Bakanlık tarafından zaten Kentsel Dönüşüm kapsamına alındığına dikkat çeken Akgemci; “24 hektarlık bir alan ve yaklaşık 7250 vatandaşımız yaşıyor. Vatandaşlarımızla görüşüp hepsinin rızası alınarak, burada uygulayacağımız teras teras görünümlü modern mimari ile Ulu Camii önüne yapacağımız kent meydanı ile tarihi ve modern mimariyi buluşturacağız. Türkiye’nin 3. Büyük Camisi olan Abdulhamihan Camii’nden Yusuflar Mahallesinden Geçen Ulu Camii ye kadar tramvay hattı en mükemmel projelerimizden biri.
Tabi kentsel dönüşümde mahallemizde sosyal alanlar, yüzme havuzları, parklar,  otopark her türlü yaşam gereksinimleri mevcut olacak.
Bu proje ile Tekke’de yaşayan halkımız yıllarca hayal ettiği özlem duyduğu modern bir mahalleye kavuşacak.
Kentimizin en merkez yeri hayal edilen estetik görünüme de kavuşmuş olacak” dedi.
SUŞEHRİ PROJESİ
Su bakımından en Dünyanın sayılı en zengin şehirlerinden olduğumuzu hatırlatan Akgemci; “Bu zenginlikten ziyadesiyle faydalanacağız. Su sporlarının, tekne turlarının yapıldığı, sahil şeridi oluşturarak sosyal, sportif alanların oluşturulduğu bir su şehri inşaa edeceğiz. Ekonomik ve sosyal açıdan çok yol kat edeceğiz” dedi.
MAHALLE RESTORASYON PROJESİ
Bu proje ile hem arsa sorununu hem de eski mahallelerin yeniden cazibe kazanmasını hedefleyen Akgemci; “Eski mahallerimiz kaderine terk edilmiş. Adeta virane olmuş, durumu içler acısı. Bu eski mahallelerimizi biraz daha ihmal edecek olursak, orada yaşayan ailelerde göç edecek ve Allah korusun suç şebekesi merkezi haline gelecek. Şehirlerde tıpkı insan gibidir. Her zaman bakıma, yenilenmeye ihtiyacı vardır.
Kahramanmaraş’ın aşklarına tanıklık etmiş, türkülerine ilham kaynağı olmuş bu mahallelerimizi kaderine terk edemeyiz.
İşte bu mahallerimizde yaşayan sakinlerimizle oturup konuş anlaşarak, restorasyonunu sağlayacağız. Yeniden canlandırarak eski cazibelerini kazandırıp hayat vereceğiz. Arsa sorununu da çözmüş olacağız” diye konuştu.
UYDU KENT PROJESİ
Akgemci; “Şehrimizle ilgili 3 ana hedefim olduğunu daha önceleri de söylemiştim. 1- SANAYİ KENTİ 2- KÜLTÜR VE TURİZM KENTİ 3- MARKA ŞEHİR
Kahramanmaraş bir sanayi kenti olmasına rağmen, özellikle tekstil ve çelik sektöründe üretimde büyük potansiyele sahibiz. Fabrikalarda 100 bin vatandaşımız istihdam ediliyor.
Genel olarak baktığımızda şehrimizde hem işsizlik problemi var hem de işçi bulamama problemi var. Bir tezatlık yaşanıyor. Sebebi ise yetişmiş kalifiye eleman olmadığından kaynaklanıyor.
Diğer yandan bazı işçi vatandaşlarımız köyden fabrikaya gelmek için sabah 5 te kalkıyor, 8’de mesaiye başlamak için 3 saati yolda geçiyor. Zaten adam yıpranmış, ne kadar verim alabilirsiniz?
İşte bu Uydu Kent Projemizle fabrikalarda çalışan asgari ücretli vatandaşımızın konut sorununu çözeceğiz hem de sanayicimizin kalifiye eleman problemini çözeceğiz.
Nasıl mı?
Fabrikada çalışan işçi kardeşlerimiz başını sokacağı ucuz yollu 2 göz odalı bir ev yapmak için mutlaka çalıştığı yerden avans alıyor, boğazın kısıyor vs. yapıyor. Sonra tapu sorunu ortaya çıkıyor ve belediye ile karşı karşıya geliyor. Hem çarpık bir yapılaşma meydana geliyor hem de belediye ile vatandaşın arası açılıyor.
Biz sanayicilerimizle iş birliği yaparak bu sorunu ortadan kaldıracağız. Yeni uydu şehirler kuracağız. Maliyeti düşük, vatandaşımıza hitap eden modern yapılar. İçerisinde her türlü sosyal donatıların olduğu bu uydu kentleri yapmak hiçte zor değil. Büyükşehir ve sanayici işbirliği ile bunu başaracağız. Sanayicimiz de bu projeye seve seve ortak olacak.
Ev sahibi yaptığı işçisi ahde vefa duygusu ile daha özverili bir şekilde çalışarak daha verimli hale gelecek. Bu sistem başka büyükşehirlerde uygulanıyor ve çokta başarılı bir şekilde yürütülüyor” dedi.
Canlı yayında vatandaşlardan gelen soruları da cevaplayan Akgemci; Kahramanmaraşspor’u 3 yılda süper lige çıkaracağının sözünü de verdi.
KÖYLÜ VATANDAŞIMIZIN ŞEHRE GİRMESİ ENGELLENMİŞ
Bazı köylerde % 85 oy verildiği halde hizmetten yoksun bırakıldığına dikkat çeken Akgemci; “Eğitim ve sağlık anayasal haktır. Üzülerek ifade ediyorum, köylerimize hafta bir gün doktor gidiyor. Eğitim imkanları yok. Bu nasıl bir çelişki, nasıl bir ihmalkârlık. Bu kadar güvene bu haktan revamı.
Diğer yandan köylü vatandaşlarımızın en büyük sıkıntısı elinde bir satır yoğurdu bir sepet yumurtası ile şehir merkezine girmesi engelenmiş. Siz kendi insanınızın şehre geliş gidişine mani olursanız, başka şehirlerden buralara gelinmesini nasıl sağlayacaksınız. Vatandaşın önüne engel konulmaz. Çözüm üretilir. Biz bütün bu sorunları çözeceğiz. Vatandaşımızın hayatı eziyet olmaktan çıkacak yaşadığı kentte mutlu ve huzur bir şekilde yaşam sürecek” dedi.
İktidarın “İstikrar bozulmasın, oyunuzu bize verin” şeklinde yürüttüğü seçim kampanyasına da değinen Akgemci; “Bu her şeyden önce yerel seçim. İstikrarı biz mi bozduk? Kim bozduysa o çeksin cezasını. Sorunlar ayyuka çıkmış. Bu şehirde hiç kimse hayatından memnun değil.
Eğitimden tutun sosyal gelişmişliğe kadar her alanda sınıfta kalmış bir şehiriz.
Biz bütün sorunları çözeceğiz. Bir kentin Şehrül Emin’i de bunu yapmak zorunda” diye konuştu.
Son Güncelleme: 05.03.2014 09:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner471

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373