Afşin Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanan "Gezici Mesleki Eğitim Merkezi Projesi” sone erdi. Kursa giden kursiyerlere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
 
Afşin Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanan Gezici Mesleki Eğitim Merkezi Projesi” projesi kapsamında 86 kursiyer 40 gün argon kaynakçılığı, sıhhi tesit ve argon kaynakçılığı kursu gördü. 40 gün boyunca kurs gören kursiyerler hem sertifika aldılar hem de günlük 8 EURO para aldılar.
 
Afşin Kaymakamlığı’nda düzenlenen törende konuşma yapan Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, “Genç İstihdamın desteklenmesi Hibe programı kapsamında “Gezici Mesleki Eğitim Merkezi” projemizin bugün itibariyle sonlandırmış olacağız. Bu projemize 1 Kasım 2010 tarihinde başlanmış ve 10 ay süreyle devam etmiştir. Proje kapsamında 3 branşta  6 kurs açılmıştır. Devam eden kursiyerlerimize İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı öğretmenler tarafından kurslar verilmiştir. Kurs sonunda da değişik programlarla kursiyerlerimize kurs bitirme sertifikalarını verdik.” dedi.
  
-“Kursiyerlere 27 Bin Euro Para Verildi”
Kursiyerlere toplan 27 bin Euro para verildiğinin altını çizen Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, “Bu projedeki amacımız ilçemizde ihtiyacını duymuş olduğumuz ara eleman eksikliğini kapatabilmektir. Bölgemiz aslında bir sanayi bölgesi, bölgemizde iki adet devasal termik santraller bulunmakta, muhtemeldir ki önümüzde ki dönemlerde yeni santrallerin kurulması planlanmaktadır. İlçemizde istihdam problemi de var, gençlerimizi iş sahibi yapamıyoruz. Bu nedenle gençlerimizi değişik alanlarda donatmamız gerekiyor. Bu projenin amacı da gençlerimizi bir iş sahibi olabilmeleri için gerekli donatımı sağlamaktır. İlçe merkezinde bu proje kapsamında vermiş olduğumuz kurslarda gençlerimizin iş sahibi olduğunu duyuyoruz. Biz bu duyumlardan büyük bir mutluluk duyuyoruz. İnşallah bu kurslarımızı bitiren arkadaşlarımızın her biri iş sahibi olur.
Bu açılan 6 kursa 95 kursiyer katılmış ve 86 kursiyerimiz sertifika almıştır. Argon kaynakçılığı kursuna 31 kişi katılmış ve 27 kişi sertifikasını almıştır. Doğalgaz ve sıhhi tesisatçılık kursusuna 33 kişi katılmış ve 30 kişi sertifikalarını aldı. Elektrik tesisatçılığına ise 31 kişiden 29 kişi kursu başarıyla bitirdi ve sertifikasını aldı.
Bu kurs süresinde kursiyerlerimize aylık kişi başına320 EURO ücret verilmiştir. Kursu bitiren 86 kursiyerimize toplamda 27 bin 520 EURO ücret ödenmiştir. Bunun yanında gezici mesleki eğitimi sağlamak amacıyla donatılmış bir kamyonumuz vardı ona malzemeler alınması ve broşür ve kitap basılması sağlanmıştır. Böylece kursumuz başarıyla tamamladık. Bugün bu kapsamda Çobanbeyli ve Altunelma Kasabamızda yapılan kurslarımızı bitiriyoruz ve kursiyerlerimize kurs bitirme belgesini takdim edeceğiz. Kursu başarıyla bitiren kursiyerlerimizi tebrik ediyorum, bu projede çalışan öğretmenlerimize, projeyi koordine eden arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.