Afşin’de faaliyet gösteren 15 sivil toplum örgütü 12 Haziran tarihinde yapılacak olan genel seçimler öncesi birlikte hareket etmek adına  “Afşin Sivil Toplum Kuruluşları Dayanışma Platformu” oluşturuldu.
 
İlk resmi toplantı Afşin Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi. Toplantıya Afşin’de faaliyet gösteren 15 sivil toplum örgütü başkanları ve temsilcileri katıldı. Toplantıda 12 Haziran günü yapılacak olan genel seçimlerde 15 sivil toplum örgütü ortak hareket edilerek, iktidar partisinden mutlaka Afşin’in bir milletvekili çıkarılması için ne gibi çalışmalar yapılacağı tartışıldı.
 
“Bu platformla Afşin’de bir güç birlikteliği oluşturacağız” diyen Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can; “Afşin’de Sivil Toplum Kuruluşları Dayanışma Platformu adı altında bir oluşum yapmaya karar verdik. Şuanda yaptığımız üçüncü toplantımız diğer ikisini basına kapalı gerçekleştirmiştik. Almış olduğumuz karar neticesinde bundan sonra yapacağımız toplantıları basına açık bir şekilde yapacağız. Geçtiğimiz günlerde çok büyük bir afet yaşadık. Tahminen 75 milyon ton bir toprağın göçmesiyle önce bir vatandaşımız daha sonraki yaşanan göçükte 10 vatandaşımızı kaybettik. Ölenlere Allahtan rahmet ailelerinde başsağlığı diliyorum ve yaralı olana arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu olayda sorumluluğu olanların hukuk karşısında gerekli cezaları almasını bekliyoruz. Tahmin ediyorum yapılan son açıklamada da bu konuyla ilgili bir sıkıntının olduğu görüyorum. Tabi canın bir bedeli yok şuanda devletimiz gerekli olan çalışmayı yapıyor. Şimdi biz özellikle bu platformu sivil toplum örgütleri olarak oluştururken Afşin’de eksikliğini hissettiğimiz bir güç birliği var. Biz özellikle 12 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerinde nasıl bir duruş sergilememiz gerektiği hiçbir siyasi parti gözemeden Afşin’de nasıl bir çalışma yapılması gerekir bunun değerlendirmesini yapacağız. Şehrimizin 10 beldesi 46 köyü toplamda 54 bin seçmeni olan ve Kahramanmaraş’ın ikinci büyük ilçesidir. Ama ben özellikle son 15-20 yıldan beri Afşin’deki 54 bin seçmene sahip olmamız Maraş’ın ikinci büyük ilçesi olmamızın neticesi siyasi partilerin gündemindeki yerini alamadığı kanaatindeyim. Afşin olarak iktidar partisine bölgedeki en yüksek oyu biz verdik. Bu bütün seçimlerde böyle olmuştur. Ama bu noktada iktidar partisine bu kadar desteklememize karşılık artık Afşin’in bir değeri olması lazımdır. Artık bir güç birliği oluşturup tek vücut olarak buradaki konumumuzu oluşturmamız lazım. Aslında güzel bir potansiyelimiz var ama bunu değerlendiremiyoruz. Son olarak sivil toplum örgütleri olarak biz toplantılar düzenleyerek bütün bu konuları gündemde tutacağız ve ne yapılması noktasında elimizden geleni yapacağız.” açıklamasında bulundu.
 
Toplantıya Afşin Ticaret Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Afşin Sanayi ve İş Adamları Derneği İlyas Sarı, Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kurt, Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Bahadır Yaşar,Afşin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Adnan Kabaağaç, Afşin Baro Temsilcisi Murat Bozkurt, SGK Afşin Spor Kulübü Başkanı Paşa Karabulut, Eğitim Bir-Sen Afşin Temsilcisi İbrahim Akdaş, Türk Eğitim-Sen Kahramanmaraş 2 Nolu Şubesi adına Muharrem Aycan, Tes-İş Afşin Şubesi Genel Sekreteri Kerim Akarçay, Avukat Hacı Bayram Veli Arıkan ile muhtarlar katıldı.