Genç Kalemşörler 1980’li yıllarda Yeşil Afşin Gazetesi'nin kültür sanat sayfası olarak yayınlanmış ve edebi çevrelerde ses getiren yayınlarla bir kültür kuşağının oluşmasına öncülük yapmıştı. Genç Kalemşörler, Mustafa K. Güven, Mehmet Turan, Celal Ceren, Yasin Mortaş, Ali Turan, Hacı Bayram Veli Arıkan, Fatih Kösebalaban ve Hasan T. Kösebalaban'dan oluşan ekip İkindiyazıları'nın başı çektiği kulvarda Türkiye'de büyük bir etkileşim meydana getirmişti. Hatta yurtdışındaki gurbetçilerinde özel taleple abone olduğu bir yayın ağı oluşmuştu.

Genç Kalemşör isminin marka olarak tekrar ortaya çıkarak gazetenin 40 yıllık yayın hayatında geçmişten günümüze bir bağ oluşturması için bugünkü gençlerin heyecanı büyük bir umut verdi.

Çocuğu Kreşe Ağlarken Bırakmak Doğru Değil Çocuğu Kreşe Ağlarken Bırakmak Doğru Değil

Afşin Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Demet Çelik ve son sınıf öğrencileri Halime Başpınar, Emir Yusuf Özmen, Ulviyenur Hurmanlı ve Ahsennur Kılınç ile birlikte Yeşil Afşin Gazetesi’ni ziyaret etti. Ziyarette Yeşil Afşin Gazetesi yetkilisi Selçuk Kösebalaban ve çalışanlar öğretmen ve öğrencileri ağırladı.

Ziyarette Selçuk Kösebalaban, öğrencilere gazetenin tarihçesini anlatarak, el pedallı tipo baskıdan ofset baskıya, daktilodan klavyeye, analog fotoğraf makinesinden dijital fotoğraf makinesine, matbu gazeteden haber portalına kadar olan dönüşüm sürecini aktardı. Ayrıca bir dönem Afşin'li genç edebiyatçıların buluşma noktası olan Genç Kalemşörler ve Bengisu sayfaları ile geçmişe yolculuk yapıldı.

Edebiyat ve sanat üzerine yazılar yazmak istediklerini dile getiren öğrenciler, Bu adım ile genç yazarların ve sanatseverlerin yeteneklerini sergileme ve paylaşma fırsatı bulduğu "Genç Kalemşörler" köşesinin tekrar canlandırılması, hem edebiyat hem de sanat alanlarında yeni ufuklara açılan bir kapı olacak.

Kaynak: DENİZ DOĞAN