Kahramanmaraş Valiliği İl Özel İdaresince hazırlanan “Genç Girişimcilik Destek ve Eşleştirme” projesin kapsamında kurs gören 25 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
 
Kahramanmaraş İl Özel İdaresi’nin hazırladığı “Girişimcilik Destek ve Eşleştirme Merkezi” projesi AB tarafından desteklenmeye değer bulunmuştu. Bu proje kapsamında kurs gören 25 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
 
 
Afşin Kaymakamlığı AB Proje Bürosunda düzenlenen programa Kahramanmaraş Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Servet Güngör, Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Girişimcilik Eğitmeni Melih Arat ve kursa katılan kursiyerler katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Girişimcilik Eğitmeni Melih Arat, 100 yıl önce insanların topla tüfekle savaştıklarını günümüz dünyasında ise savaşların ekonomik boyutlara döndüğünü kaydetti.
 
Arat şöyle konuştu:
“Türkiye’de işsizlik sorunlarının çözülebilmesi için daha fazla şirketin kurulması gerekir. Günümüz dünyasında savaşlar geride kalıyor, bundan 100 yıl önce topla ve tüfekle olan savaşlara şahit olurken şimdi bugünkü savaşların ekonomik bir boyuta döndüğünü görüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri bu dönemde radikal bir ilerleme gösterdiğini görüyoruz ülkemize soktukları sayısız girişimler bunlara örnektir. Dolayısıyla dünyada bir savaş söz konusuysa bu girişimciliğin savaşıdır. Valiliğimizin ve Avrupa Biriliğinin desteklediği bu “Girişimcilik ve Yöneticilik Eğitim Programıyla da belki Türkiye’yi daha yukarıya taşıyacak girişimcilerin çıkmasına vesile olacak. İnşallah Türkiye’yi dünya uygarlığına taşıyacak projeler yapacaksınız.”
Daha sonra konuşma yapan Kahramanmaraş Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Servet Güngör, “Amacımız küçük girişimcilerin iş piyasasına çıkmalarını sağlamak” dedi.
Geçtiğimiz yıl düzenlenen “Hizmette Yarışıyoruz Proje” yarışmasında en fazla proje üreten ilçenin Afşin olduğunu hatırlatan Kahramanmaraş Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Servet Güngör, “Geçtiğimiz yıl içerisinde hazırladığımız  “Hizmette Yarışıyoruz Proje” kapsamında en çok proje kazan Afşin Kaymakamlığı idi. Bu anlamda burada proje alt yapısı çok gelişmişti.” şeklinde konuştu.
 
 
Göngör konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Biz İl Özel İdaresi olarak ilk defa bir Avrupa Birliği Projesi uyguladık ve bizimde ilk olmamız sebebiyle bizimde eksiklerimiz olabilir ama bölgede güzel çalışmalarımız oldu. Bu proje kapsamında toplam 300 vatandaşımıza girişimcilik eğitimi vermeyi öngörmüştük. Projelerimizin ilk aşamalarında ilçelerimizde yapılmış bir program yoktu ancak daha sonra yaptığımız değerlendirmelerde ilk proje kabul edildiğinde vatandaşlarımız özelliklede gençlerimiz ilçelerden ile getirmenin zor olacağı için ilçelerde de bu programı organize ettik. Afşin, Elbistan ve Göksun’da projeleri düzenledik ve 118 kursiyerimizi girişimcilik sertifikasını veriyoruz bundan sonra Kahramanmaraş üzerinden programımız devam edecek. Girişimcik konusu oldukça önemli bir konu, artık biz genç kitlemizin nitelikli olmasıyla beraber ekonomik potansiyeli de eşit değerlendirecek, baktığı yerde bir fikri varsa bu fikri nasıl bir yatırıma dönüştürebiliriz ve önüme çıkacak engeller neler olabilir şeklinde bir öngörüde bulunması lazım. Bu bir eğitim ve vizyon oluşturma ila alakalıdır. Dolayısıyla bizim önem verdiğimiz konulardan bir tanesi de girişimcilik eğitimde genç kitlenin ufkunu açmak, vizyon oluşturmak ve yapacağı yatırımın sonrasında ekonomik getiri olarak dönmesini sağlamaktır. Bu çalışma kapsamında Afşin’de 25 kursiyerimize sertifikalarını verdik ve bu sertifikaların herkese hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu çalışmanın da ilimize v sizlere faydalı olmasını ümit ediyorum.”