Alıcıları yanıltan "1 TL'ye satılık ev" ilanlarına karşı Ticaret Bakanlığı önlem aldı. Bakanlık, bu tür ilanların yasaklanmasına karar verirken, Reklam Kurulu 15 yanıltıcı reklamı durdurdu.

İncelenen ilanlar arasında 3 TL, 5 TL gibi gerçek dışı fiyatlarla verilen birçok ilan da yer aldı. Sahte ilan veren firmalar takibe alındı.


BU İLANLAR YASAK
Yeni düzenlemeyle, satılık ev ilanlarında mülkün gerçek değerini yansıtmayan fiyatların kullanımı yasaklandı. Bu kapsamda, 1 TL gibi sembolik fiyatlarla satışa çıkarılan ev ilanları da yasaklandı.

Ticaret Bakanlığı'na bağlı Reklam Kurulu, bir emlak firmasının ilan sitesinde tüketicileri yanılttığını tespit etti. Kurul, firmanın "1 TL" gibi gerçek dışı fiyatlarla ev ilanları yayınladığını belirledi. Nisan ayındaki toplantıda, bu tür yanıltıcı ilanları inceleyen Reklam Kurulu, 15 farklı reklamı durdurma kararı aldı.


BU İLANLARA DURDURMA CEZASI VERİLDİ
Reklam Kurulu ayrıca, 3 TL, 5 TL, 990 TL, 1.050 TL, 1.950 TL, 11 bin 111 TL, 22 bin 222 TL gibi çeşitli fiyatlarla ilan veren emlak firmalarının da reklamlarını durdurdu. 

99 bin 999 TL, 100 bin TL, 111 bin 111 TL, 125 bin TL gibi fiyatlı ilanları da inceleyen Kurul, bu evlerin gerçekte bu fiyatlara satılmadığını ve tüketicilere daha yüksek fiyatlar belirtildiğini tespit etti. Bu ilanlara da durdurma cezası verildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ