2012 yılının Mayıs ayında yapılması planlanan Uluslararası Afşin Eshab-ı Kehf Sempozyumu’nun toplantısı Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu’nun başkanlığında düzenlendi.
 
Kahramanmaraş Valiliği’nde düzenlenen toplantıya Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu, Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, Afşin Milli Eğitim Şube Müdürü Feyyaz Solak, akademik personel ile idari yetkililer katıldı.
 
Sempozyum hakkında değerlendirme yapan Afşin kaymakamı Faik Arıcan, “2011 yılında yapılması planlanan Uluslar Arası Esha-ı Kehf Sempozyumu uygun şartlar olmadığından dolayı 2012 yılına ertelenmişti. Bununla ilgili valiliğimizde Vali Yardımcımız
Mustafa Anteplioğlu’nun başkanlığında bir toplantı düzenledik. Bu toplantıya Afşin Kaymakamlığı, Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı, akademik personel ile idari yetkililer katıldı.”dedi.
 
-Sempozyum Düzenleme Kurulu Oluşturuldu
 
Sempozyum düzenleme kurulu oluşturulduğunu kaydeden Arıcan, “Düzenlenen bu toplantıda Sayın Valimizin 17.10.2011 tarihli onayı ile düzenleme kurulu oluşturuldu. Muhtemelen sempozyum Mayıs ayının son haftası yapılacak. Bu yürütme kurulu sempozyumla ilgili hazırlıkları yürütecek. Ayrıca bu toplantıda sempozyum onur kurulu ve bilim kurulu oluşturuldu. Bu onur kurulu yine valimizin onayı ile oluşturuldu.Onur kurulunda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve Kahramanmaraş Valimiz Şükrü Kocatepe yer aldı. Birde bilim kurulu oluşturuldu. Bu kurulda sempozyumla ilgili bilimsel çalışmaları yürütecek.” dedi.
 
-Sempozyum 3 gün sürecek
 
Sempozyumun 3 gün devam edeceğini işaret eden Arıcan, “Sempozyum 3 gün sürecek. İlk gün ve açılış Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi’nde olacak. İkinci ve üçüncü günleri Kahramanmaraş’ta yapılacak. Sempozyumun amacı, tabiî ki Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi sadece Afşin’in bir değeri değil. Kahramanmaraş’ın ve ülkemizin önemli bir değeri. Bu değeri daha iyi tanıtmak, uluslar arası platformlarda gündeme getirmek, aynı zamanda yöremizin daha iyi tanınması, inanç turizmi ve kültür turizmini yaygınlaştırmak.  Bu sempozyum aynı zamanda ilçemiz ve ülkemizde bulunan Eshab-ı Kehler içinde de bir ilk olmasını önemini taşıyor. Sempozyuma tüm halkımız davetli.” açıklamasında bulundu.