48 yaşındaki ultra maraton sporcusu İbrahim Şahin, Afşin’de yer alan Eshab-ı Kehf Külliyesi ile Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Somuncu Baba Külliyesi arasındaki 100 kilometrelik parkurun, Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından tescillendiğini ve böylece resmi statü kazandığını söyledi.
 
3 yıllık gayretinin ardından Elbistan-Afşin-Kahramanmaraş Uluslararası Ultra Maratonu tescillenip federasyonun 2012 faaliyet takviminde yerini alırken, bölgedeki kutsal mekanların tanıtımına katkı sağlamak için ikinci bir güzergah belirleyen Şahin, 27 Mayıs 2012 günü Eshab-ı Kehf ile Somuncu Baba Külliye arasındaki 100 kilometrelik parkurda koşacak.
 
Şahin, “Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının yaptıkları bu güzel etkinliğe destek olmak için gelen, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ve  Maratonlar ve Yol Koşuları Direktörü Mithat Şahin ile Eshab-ı Kehf-Somuncu Baba Külliyesi Ultra Maratonu hakkında görüşmelerimiz oldu. Federasyon Başkanımız sayın Mehmet Terzi, koşuyu tekrar inceleyeceklerini belirterek, ‘Bu koşuyu bu seneki faaliyet programına alıyoruz. Resmi bir statü kazanmış ve tescillenmiş oluyor’ dedi. Yaptığım ikinci görüşmede ise 22 Mayıs 2012 tarihi itibarı ile Eshab-ı Kehf-Somuncu Baba Külliyesi Ultra Maratonu faaliyet programına alındı. Koşunun önümüzdeki yıl faaliyet takviminde yer alması için Ekim ayında müracaat etmemiz gerekiyor” dedi.
 
Ultra Maraton için hazırlıklarını Almanya’da sürdüren Şahin, önümüzdeki günlerde Elbistan’a gelerek, son hazırlıklarını tamamlayacak.
 
27 Mayıs 2012 günü saat 06.00’da Afşin’de bulunan Eshab-ı Kehf Külliyesi’nden başlayacak olan koşu, Emirli Köyü, Afşin, Karagöz, Kuşkayası, Evcihüyük, Gökçek, Yeniköy, Başdirek, Darende ve Somuncu Baba Külliyesi’nde son bulacak. 100 kilometrelik koşunun maksimum süresi ise 15 saat olarak belirlendi.