Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, bu sene 40.sı düzenlenecek olan Geleneksek Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali ve Afşin Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Afşin ve Elbistan’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek, bu sene 40.sı düzenlenecek olan Geleneksek Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali ve Afşin Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
Afşin Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali’nin 40.sı bu sene 24-25 Eylül tarihinde düzenlenecek. Güreş festivaline Yargıtay Başkanı Afşinli hemşehrimiz Nazım Kaynak, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ında katılması bekleniyor.
 
Güreş festivali hakkında bilgi veren Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, “Afşin’in ata sporuna olan yatkınlığını herkes bilir.18 yaşından küçük sporcularımız için de bir gün ayırdık ve 40. Geleneksel Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali’ni iki güne sığdırdık. Bu bölgede yaklaşık bin genç güreş sporu ile ilgileniyor. Bunun yaklaşık 320’si bu alanda profesyonel olarak ilgileniyor. Belediye olarak bu sporcularımıza hizmette kusur olmaması için elimizden gelen desteği sağlamaya çalışıyoruz.
40. yıl olması nedeniyle Geleneksel Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali’ne katılan ve dereceye giren sporculara takdim edilmek üzere toplam 63 bin TL ödül ayırdık. Yıldızlarda birinciye bin TL, ikinciye 500 TL, üçüncüye ise 250 TL. Büyüklerde ise her sporcuya kategorisinde birinciye 3 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye ise bin TL ödül takdim edilecektir. Türkiye’de ve dünya çapında yapılan güreş müsabakalarında ilçemiz önemli güreşçiler yetiştirdi. Önemli dereceler elde eden arkadaşlarımız var. Son zamanlarda bu dalda geriye düştük. Bölgede bulunan üç ilçemiz ata sporu güreşin gelişmesi için el birliği ederse dünya çapında güreşçiler yetiştireceğimize inanıyorum. Bu potansiyel var. Bu potansiyeli dinamik hale getirmek için zorda olmayan bir el birliğine ihtiyaç var. Bölge adına Türkiye’de bir Kırkpınar yağlı güreşlerinin karakucak modelini el birliğinde bir alanda gerçekleştirsek zannediyorum ki hem güreşe bir katkımız, hem de bölgeye bir katkımız olur” açıklamasında bulundu.
 
Afşin Belediyesi’nin 2009-2010 yılları arasında yapmış olduğu çalışmaları hakkında bilgi veren Afşin Belediye Başkanı Fayzlı Aydoğan, Afşin’in daha modern bir şehir, daha yaşanılır bir şehir, daha geniş alanlar oluşturmak için kolları sıvadıklarını kaydetti.
 
Aydoğan, “Afşin belediyesinde bir ilki gerçekleştirerek 2009-2010 yılı hizmet bülteni yaptık. Bundan sonrada her yıl hizmet bültenimizi çıkartacağız. Burada bizim amacımız Afşin’in belediyecilik tarihine bir kaydını düşmek ve yapılan hizmetleri arşivlendirmektir. Göreve başlarken hemşerilerime söz verdim; “Hiçbir konuda mazeret üretmeyeceğim, ama hepinizden sabır bekliyorum” dedim. Belediyemizin kaynaklarını, eksiklerini, ilçemizin sorunlarını hepimiz biliyoruz. Bunları hangi süreçte, hangi araçla, hangi kaynaklarla çözeceğimizi planladık ve bu planlarımızı adım adım yerine getiriyoruz. Göreve başladığımızda yapacağımızı beyan ettiğimiz ilk şey TOKİ binalarının olduğu caddenin yolunun asfalt yapılmasıydı. Stabilize halde ki bu yolu asfaltladık.
Şehirleşme konusunda ülkemiz biraz problemli. Yani imar planlarını yapmada, imar planlarını uygulamada, disiplinize etmede, bina kaliteleri ile ilgili birçok sıkıntı var. Bunu aşmak için ilk uyguladığımız projelerden biride yeni imar alanları oluşturmak oldu..İlçenin ihtiyaçları her geçen dönem biraz daha artıyor. Bundan 30-40 yıl önce ilçemizde otopark sorun olmaya bilirdi. Ancak şimdi her evde bir araç var. Bir bina yapıldığında o dairenin potansiyeli göz önünde bulundurularak her daire için araç park yeri ayarlanması lazım. Bunlara dikkat edecek bir imar planı gerçekleştirdik. Alt yapı konusunda sorunlu bir ilçeyiz. Bu konuda yaşanan sıkıntıyı aşmak için özellikle iki şeye dikkat ettik. Bir çevre temizliği, iki su ve yol ihtiyacımızı karşılayacak düzeni kurmak için makine ekipmanını getirmek oldu. Şehrin ortasından atık suların aktığı bir dere geçiyordu. Biz bunun üzerini kapattık ve şimdi ilçenin merkezinden temiz bir görüntüye sahip dere suyu akıtabilmek için çalışıyoruz. Bu senenin sonuna kadar taşkın önleme çalışmaları biter. Bizde geri kalan görevimizi yaparak bölgede atıkların o dereye akmasını önleyip, temiz bir derenin ilçemizde akmasını sağlamış olacağız” açıklamasında bulundu.