Kanaltürk televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğanzaman   zaman medyada yer alan manüpülatif kamuoyu anketlerini de değerlendirdi. 

Erdoğan şöyle konuştu: "Bu ara bazı anketler falan medyaya yansıyor. Biz biliyorsunuz bu konuya çok önem veren bir partiyiz. Bizim şu anda son olarak yaptığımız kamuoyu araştırmalarında da bu gazetelere falan yansıyanlarla alakası olmayan, kaldı ki onlar da şecaat arz ederken, sirkatlerini söylüyorlar. Gene AK Parti'yi aşağıya düşürme gayretlerine rağmen, düşüremedikleri gibi anamuhalefetin ciddi manada düşük olduğu ortaya çıkıyor, diğer muhalefet partilerinin de zaten durumları ortada. Ama AK Parti onların bütün bu maharetlerine rağmen, yine gayet iyi bir konumda.

AK PARTİ VE DİĞER PARTİLERİN OY ORANI

Bizim yaptırdığımız kamuoyu araştırmalarında, hamdolsun bizim son  seçimlerden  sonra yine 2 puan yukardayız. CHP konumunu koruyor, MHP biraz düşük vaziyette. Zaten diğerleri barajın altında böyle bir durum var. Fakat bizim 30 Eylül'le ilgili tabii ki 2023'e yönelik  yeni  bir program açıklamamız doğuyor. Bunun çalışmasını da ayrıca yapacağız. Şu ana kadar olanların yanında buna ne gibi ilavelerimiz olacak, nasıl biz o  seçimde açıkladıklarımızı nelerle.... Şu anda bu  yeni  ekip üstlenip götürecek, bunları da açıklayacağız.''

YEREL  SEÇİMLERİN  TAKVİMİ

Başbakan Erdoğan, 2014 yılı içinde bir taraftan mart ayında yerel  seçimin , hemen arkasından Cumhurbaşkanlığı  seçiminin  yapılacağını, bunun hem siyasi partiler hem de vatandaş açısından da sıkıntı olacağını belirterek, ''Ekim gibi olursa 4-5 ay geri alma durumu var. Sayın Bahçeli de açıklama yaptı biliyorsunuz, onun da olumlu yaklaşımı var'' dedi.

Kurmaylarına, 'MHP ve CHP ile görüşün' talimatı verdiğini ifade eden Erdoğan, ''Ona göre burada tarihi mutabakatımızı da sağlarsak, yerel  seçimleri  şöyle 4-5 ay öne almamız mümkün''dedi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ  KONUSU

Yeni anayasa için çalışmaların yürüdüğünü vurgulayan Erdoğan, her  zaman , ''Masadan kalkan veya masadan kaçan parti asla olmayacağız'' dediklerini anımsattı. Erdoğan, şunları kaydetti:
''İlla 4 parti burada dayanışma içinde olacak diye bir şey yok. Masada kaç parti kalırsa onunla bitiririz. Yani bu iki parti de olabilir ama 'iki parti' derken tabii anayasal değişikliği yapabilecek iki partiyi kastediyorum ki bu CHP olabilir, MHP olabilir. Oturalım  konuşalım , azami müştereklerimizi tesis edebilirsek iş biter. Asgari müşterek değil. Çünkü azami müşterek sağlanırsa güzel bir anayasa,  yeni  bir anayasa çıkar.''
Başbakan Erdoğan, yeni anayasa  konusunda  çalışma yapan kurmaylarına, ''Sizler sonuna kadar gerekeni yapacaksınız. Oldu oldu, olmadı mevcut anayasayla yolumuza devam edeceğiz'' dediğine değinen Erdoğan, ''Çünkü  zaman  kaybına da tahammülümüz yok'' diye konuştu .