Kahramanmaraş Bilgi, İletişim, Sanat, Eğitim ve Kültür Gençlik Kulübü Derneği (BİLSEK) ile Romanya'daki "BM365 Öğrenci Derneği", "Mutluluğun Resmi" adlı proje hazırladı.
Projeyle öğrenciler, engellilerin hayatını içine alan fotoğraflar çekerek, engelli bireylerin toplumla etkileşimini sağlamayı hedefliyor.
Proje çerçevesinde Türkiye'ye gelen Romen öğrenciler, Kahramanmaraş'ta Türk öğrencilerle 10 gün boyunca engellilerin yaşamındaki tüm anları fotoğrafladı. Çalışma çerçevesinde tiyatro gösterisi, resim sergisi, konferans ve stratejik oyunlarda kenti tanıtmak için kültür gezileri düzenlendi. Türk ve Romen öğrenciler engellilerin topluma kazandırılması amacıyla başlattıkları fotoğraf çalışmasıyla "empati" kurarak, engellilerin hayal dünyasına girmeye çalışıyor.
Proje sorumlusu Merve Yören, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli bireylerin yaşama tutunma noktalarını, nasıl mutlu olduklarını ve hayata nasıl bağlandıklarını fotoğraflamak amacıyla böyle bir proje hazırladıklarını söyledi.
Projeyi Romanya'daki ortaklarıyla yürüttüklerini anlatan Yören, her iki ülkedeki engellilerin yaşamını konu alan fotoğrafların konferans ve sergiyle halka anlatılacağını ifade etti.
-Çekilen fotoğraflar sergilenecek-
Fotoğraflarda engellilerin mutluluğunu gördüklerini anlatan Yören, şunları kaydetti:
"Proje ortağımız olan Romen öğrencileri şehrimizde misafir ettik. 10 gün boyunca engellilerle görüştük, fotoğraflarını çekerek mutluluklarına ortak olmaya çalıştık. İnşallah hafta sonu çekilen fotoğraflardan oluşan sergimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Daha sonra aynı çalışmayı Romanya'da yapacağız. Bire bir görüştüğümüz engellilerin hayata sıkı sıkı bağlı olduklarını gözlemledik. Normal insanlardan çok daha mutlu olduklarına şahit olduk. Fotoğraflarda da bunu görüyoruz, bize ne kadar mutlu olduklarını gösterdiler. "
Romen öğretmen Daniela Dobrican ise uluslararası alanda engellilerin mutluluğunu fotoğraflayarak onların yaşamını anlatmayı ve engelli bireyleri topluma kazandırarak farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.
Kahramanmaraş Bedensel Engelliler Dernek Başkan Yardımcısı Ali Çevik ise engellilerin yaşamını merak eden iki ülkenin öğrencilerinin ilgisinden mutlu olduklarını belirterek, "Biz engellileri dertlerinden bir nebze olsun ortaya çıkartmak istiyorlar. Burada çok güzel zaman geçirdik. Yabancı misafirlerle kaynaştık. Engelli arkadaşlarımızla bir araya geldik, sıkıntılarımızı giderdik" dedi.