Emlakjet, Türkiye geneline ilişkin şubat ayı emlak verilerini yayınladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Türkiye genelinde şubat ayında konut arayanların yüzde 47'si kiralık yüzde 53'ü satılık konut aradı. Bir önceki aya göre satılık ve kiralık fiyatlarında radikal bir değişiklik gözlemlenmedi.

Türkiye genelinde konut satışları şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,3 artarak 93 bin 902 oldu. Konut satışlarında İstanbul 16 bin 344 konut satışı ve yüzde 17,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 8 bin 300 konut satışı ve yüzde 8,8 pay ile Ankara, 5 bin 168 konut satışı ve yüzde 5,5 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 18 konut ile Ardahan, 45 konut ile Tunceli ve 51 konut ile Bayburt oldu.

Yabancılara yapılan konut satışları şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 44,9 azalarak bin 846 şeklinde tespit edildi.

Şubat ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 2,0 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 691 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla 659 konut satışı ile Antalya ve 151 konut satışı ile Mersin izledi.

- Kadınların gayrimenkule ilgileri giderek artıyor

Emlakjet şubat ayı verilerinde de kadınların erkeklere oranla daha fazla konut arama yaptığı görülüyor. Şubat ayında kadın/erkek konut arama oranı, kadınlarda yüzde 63, erkeklerde yüzde 37 şeklinde seyrediyor.

Şubat ayı kira artışlarında il bazında Ankara ve Aydın başı çekerken Diyarbakır ve Konya illerinde de bir önceki aya oranla hissedilir bir artış gözlendi. İstanbul-Esenyurt'da Şubat ayında, bir önceki aya oranla yüzde 9 oranında kira artışı oldu.

Emlakjet kullanıcılarının yüzde 42'lik bir kesimi seçim sonrası gayrimenkul sektöründe fiyat artışı öngörüyor. Yerel seçimlerle beraber ekonomide beklenen hareketlenmelerin gayrimenkul sektörünü de yakından etkileyeceğini aktaran Emlakjet Üst Yönetici (CEO)'su Tolga İdikat, Emlakjet kullanıcılarının yerel yönetimlerden en çok kentsel dönüşüm ve kiracı-ev sahibi sorunlarına çözüm beklediklerini belirtti.

Kaynak: AA