Emekliler için hazırlanan destek paketi kapsamında refah payı ve kira desteği gibi avantajlar sunulacak.

Seyyanen zam tartışmalarının ardından gündeme gelen bu destek paketi, nisan ayında Meclis Genel Kurulu'na sunulması planlanıyor.

Emeklilere yönelik ilk etap düzenlemelerinde kira, enerji, tatil ve finans desteği gibi 7 başlık öne çıkıyor.


BELEDİYE HİZMETİNDE İNDİRİM

Emeklilere yönelik, yerel yönetimlerle gerçekleştirilecek protokoller kapsamında su faturalarında indirim, ücretsiz toplu taşıma ve belediye tesislerinde ayrıcalık gibi destekler sağlanacak.


ENERJİ DESTEĞİ

Doğalgaz ve elektrik faturalarında emeklilere indirim sağlanması konusunda çalışmalar yürütülüyor.


ULAŞIM DESTEĞİ

Toplu taşıma dışındaki ulaşım araçları için de destekler sağlanacak; özellikle uçak ve tren biletlerinde emeklilere ayrıcalıklar tanınacak.


KİRA YARDIMI

Büyükşehirler öncelikli olmak üzere emeklilere kira yardımı sağlanması gündemde; düşük aylıklı emeklilerden başlanarak belirli miktarlarda kira desteği sunulacak ve bu konuda yerel yönetimler devreye girecek.


FİNANS DESTEĞİ

Emeklilerin banka hizmetlerinde rahatlık yaşayabilmesi için bankalarla yapılan protokoller artacak; hem kamu bankaları hem de özel bankalar bu sürece dahil edilecek. Ücretsiz banka hizmetleri, düşük faizli kredi imkanları ve promosyonların artırılması da görüşülen konular arasında bulunuyor.


TATİL DESTEĞİ

Emekliler için kamu kurumlarının tesisleri kapılarını açacak; böylece emekliler, istedikleri bölgedeki kamu tesislerinde konaklama ve tatil imkanlarından yararlanabilecek. Ayrıyeten turizm şirketleri ile emeklilere özel kampanyalar sunulması için protokoller yapılacağı açıklandı.


REFAH PAYI

Emekliler için taban maaşta yapılacak seyyanen desteklerin önümüzdeki dönem için yeniden belirleneceği ve bu artışın Temmuz'dan önce gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi. Ayrıca kök maaş düzenlemesi ve emekli aylık hesaplama sisteminde değişikliklerin masada olduğu ifade edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ