Yeni Düzenleme: Emekli Kartı Geliyor!

Emekliler için müjdeli haber geldi! Milyonlarca emeklinin gözü seyyanen zam açıklamalarında iken, en düşük emekli maaşı alanlar için 'Emekli Kartı' düzenlemesi masada. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2024'ü 'emekliler yılı' ilan etmesinin ardından, emeklilerin refah düzeyini artırmak için yeni adımlar atılacak.

AK Parti'nin çalışmaları doğrultusunda, en düşük emekli aylığı alanlar başta olmak üzere dar gelirlilere yönelik yeni destek programları geliştiriliyor. Bu kapsamda, doğalgaz, elektrik ve gıda yardımı için 'Emekli Kartı' verilmesi planlanıyor. Emeklilerle ilgili yapılan hazırlıkların Ramazan Bayramı öncesinde kamuoyuna duyurulabileceği belirtiliyor.

Emekli Kartı ile Destek Programı

10 bin lira ve altı maaş alan ve başka bir geliri olmayan emeklilere 'Emekli Kartı' verilecek. Bu kartlar, doğalgaz, gıda ve elektrik harcamalarında kullanılabilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından para yüklenecek olan kartlar, emeklilere ekonomik destek sağlayacak.

Hangi Destekler Verilecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, halen dar gelirli hanelere yönelik olarak doğalgaz ve elektrik tüketim desteği sağlıyor. İlerleyen süreçte, bu desteklerin sadece asgari ücret geliri olan ailelere de yapılması planlanıyor. Ayrıca, özellikle eğitim yardımı adı altında desteklerin verilmesi de düşünülüyor.

Kimler Yararlanacak?

Düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneler, 65 yaşını doldurmuş muhtaç kişiler, düzenli merkezi yardım alanlar, eşi vefat etmiş kadınlar, muhtaç asker aileleri, öksüz ve yetimler ile kronik hastalık yardım programından faydalananlar bu desteklerden yararlanabilecekler. Hane içindeki kişi başına düşen gelir belirli bir düzeyin altında olan ailelere ayrıca destek sağlanacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ