banner479

Tor: “Asgari Ücretliye Enflasyon Farkı Verilsin”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, asgari ücretliye her ay ilave olarak aylık 100 TL enflasyon farkı verilmesi gerektiğini söyledi.

Tor: “Asgari Ücretliye Enflasyon Farkı Verilsin”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, asgari ücretliye her ay ilave olarak aylık 100 TL enflasyon farkı verilmesi gerektiğini söyledi.

Sinan Doruk
Sinan Doruk
11 Kasım 2017 Cumartesi 09:29
429 Okunma
Tor: “Asgari Ücretliye Enflasyon Farkı Verilsin”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, asgari ücretliye her ay ilave olarak aylık 100 TL enflasyon farkı verilmesi gerektiğini söyledi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz TOR, TBMM Genel Kurulunda görüşülen "Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 16.Maddesi” ile alakalı partisi adına söz aldı.

2016 yılında asgari ücrette yapılan artışla 2017 Ocak ayında bekâr ve çocuksuz asgari ücretlinin eline net bin 404 lira ücret geçtiğini söyleyen Tor, “2017 Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık itibarıyla bazı ücretlilerin net eline geçen miktar artan vergi oranı sebebiyle 1.404 liranın altına düşmüştür. Bekâr ve çocuksuz asgari ücretlinin eline Eylül 2017'de 29 lira, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında da 75'er lira olmak üzere toplam 256 lira daha az ücret ödenmiştir.”dedi.

Asgari ücretle çalışan vatandaşların geçim sıkıntısı yaşadığını belirten Tor, şöyle devam etti:

“İleride de ifade edeceğim üzere, yıllık enflasyonun asgari ücret artışının iki katı oranına ulaştığını birlikte düşündüğümüzde zaten zar zor geçinen asgari ücretli 2017 yılında fevkalade güç durumda kalmıştır. Bu sebeple tasarının 16'ncı maddesiyle ücretlilerin 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki ücretlerindeki düşüşün net asgari ücret düzeyine telafi edilmesini olumlu karşılıyoruz. Düzenlemeyi olumlu karşılamakla birlikte yeterli olmadığını da belirtmek isterim.

Değerli milletvekilleri, 2016 yılında asgari ücretlinin eline net 1.300 lira geçmekteydi. 2017 yılında bu miktar 1.404 liraya yükselmiştir. 2016 yılından 2017 yılına ücret artışı yüzde 8'dir. Bir ayda ekim ayı enflasyonu yüzde 1,7, on aylık enflasyon 11,6, Ekim 2016'ya göre on iki aylık enflasyon yüzde 17,2'dir, on iki aylık ortalamalara göre ise 14,4'tür. Gerçekleşen dört enflasyon oranı fiyat artışlarının kasım ve aralıkta da devam edeceğini göstermektedir. Vatandaş motorine, benzine yapılan günübirlik zamları takip edemez hâle gelmiştir. Bu durumda yıl sonunda on iki aylık enflasyonun yüzde 14-15 aralığında gerçekleşmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu tasarıyla yapılacak zamlarla fiyat artışları gelecekte daha da yüksek oranlara ulaşacaktır. 2017 yılı yıllık enflasyonunun yüzde 14-15 oranında, belki de daha fazla oranda gerçekleşeceği dikkate alındığında ücretli kesime, özellikle asgari ücretliye haksızlık yapıldığı açık seçiktir. Ücretlinin 2017 yılında gerçekleşen resmi enflasyon rakamlarına göre en az yüzde 7 alacağı vardır. Siz gerçekleşecek enflasyonu doğru tahmin edememenin cezasını, asgari ücretliye çektiriyorsunuz.  Asgari ücretli kardeşimize Hükûmetin 2017 yılında her ay için en az net 100 TL enflasyon borcu vardır. Siz asgari ücretlinin düşen ücretini Ocak 2017 'de yani bundan on ay önce aldığı miktara telafi etmekle borcunuzu ödemiş olamazsınız. Asgari ücretliye borcunuzu ödemenin yolu telafi ücretine ilave olarak aylık net 100 TL enflasyon farkı vermektir; hakkaniyet bunu gerektirir.

Tor, “Adalet ve Kalkınma Partisi seçim beyannamesinde çalışma barışını, çalışma hayatında hakkaniyeti ve insan onuruna yakışır çalışma ortamlarını tesis etme sözü verdi, taşeron işçilere kadro sözü verdi; oylarını aldınız, iktidar oldunuz. Gelinen noktada ise kaşıkla verdiğinizi kepçeyle alıyorsunuz. Bu, hakkaniyetle bir yaklaşım değildir.

Bakınız, burada birçok konuşmacı arkadaşımız dile getirdi. Getirdiğiniz bu tasarıyla bir taraftan vatandaşa yeni vergi yükleri getiriyorsunuz, diğer taraftan da 3 telefon firmasının 4,5 milyar lira vergisini, 1 milyar lira düşürerek 3,5 milyar lirasını affediyorsunuz. Bu 3 firma, dünyanın en zengin uluslararası firmalarıdır. Bunun adını atalarımız "Zengine şapur şupur fakire, asgari ücretliye, emekliye gelince Yarabbi şükür." koymuş. Uluslararası trilyonluk firmalara 3 milyar, 3,5 milyar menfaat sağlıyorsunuz, ücretliye 75 lira. Hakkaniyet bunun neresindedir? Bu, asgari ücretliyi, emekliyi üzecektir; bu, kamu vicdanını yaralayacaktır. 2 milyon asgari ücretliye 100 TL net enflasyon zammı verseniz, toplamda 200 milyon lira eder. Telefon firmalarının affedeceğiniz 3,5 milyar liralık vergi affının yaklaşık yirmide 1'idir.

Netice olarak, asgari ücretlinin ücretinin telafi edilmesi doğru bir yaklaşımdır ama yeterli değildir. Asgari ücretteki artışın yıllık enflasyonun çok altında kalması nedeniyle ücretlerinin satın alma gücündeki azalmanın da telafi edilmesi gerektiğini belirtiyor, yüce heyetinizi saygılarımla selamlıyorum.” Diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner471

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373