Eğitim öğretim yılının açılmasıyla birlikte Afşin Mustafa Kemal İlköğretim Okulu “İlköğretim Haftası” kutlama programı düzenlendi.

Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Bahçesi’nde düzenlenen programa Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin Garnizon Komutanı jandarma Üsteğmen İdris Tom,  Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, AK Parti Afşin İlçe Başkanı Fevzi Kaynak, MHP Afşin İlçe Başkanı Mehmet Taşkale, Afşin Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yardımcısı Sedat Alıcı, Afşin Milli Eğitim Müdürü Yasin Fırat, daire amirleri ile öğretmenler katıldı.

 

Programda konuşma yapan Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, bilgi çağının en önemli sermayesi yetişmiş insan gücü olduğunun altını çizdi. Arıcan, “.Yatımların en değerlisi olan insan, insanı yetiştirmek zor, zahmetli, uzun vadeli ama en değerli olan yatırımlardan birisidir. Bir binayı altı ayda dikebilirsiniz ama bir insanı eğitmesi ve gelişmesini sağlamak yıllar boyu sürer. İnsanın yaşamı boyu eğitim gerektirir. Eğer biz ileri ülkeler seviyesine ulaşmak istiyorsak ve ileri ülkeler seviyesinde sabit kalmak istiyorsak eğitim alanına çok önem vermemiz gerekiyor. Eğitime önem veren devletlere baktığımız zaman hür, özgür, ileri ülkeler ama ne yazık ki eğitime emek harcamayan ülkelerinde esaret ve sefalet içerisinde olduklarını görüyoruz. Bizlere düşen görev her alanda ve açıda vaktimizin büyük bir kısmını eğitime eğilerek harcamaktır.” dedi.

 

4+4+4 eğitim sitemini değerlendiren Afşin Milli Eğitim Müdürü Yasin Fırat, “Bu yeni sistem özet olarak özgürlükçü, çağdaş ve kendine özgüveni olan sosyal bireylerin yetişmesini sağlayacak” dedi. Müdür Fırat, “Uzun bir dinlenme arasında sonra öğretmenlerinize ve arkadaşlarınıza kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorsunuz. Bununla beraber uygulanacak olan yeni sistemle sizlere ne getirip ne götüreceğini de merak ediyorsunuz. Bu yeni sistem birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıfa başlayacak olan çocuklarımız için geçerlidir. Ayrıca bu sistemle ilk ve orta okul olmak üzere yeniden ikiye ayrıldı ve imam hatip ortaokulları da bunlara dahil oldu. Öğrencinin ilgisine yönelik seçmeli derslerimiz olacak. En az on öğrencimizin bir araya gelmesi ile kurslarımız oluşturulacak. Bu yeni sistem özet olarak özgürlükçü, çağdaş ve kendine özgüveni olan sosyal bireylerin yetişmesini sağlayacak. Toplumların yaşamlarında her zaman değişiklikler olmaktadır. Bu değişimler yaşanırken toplumların içerisinde mutlaka karşı çıkan, tepkiler gösteren insanlar olacak. Biz bu yeni neslin emanetçileri ve öğretmenler olarak bu değişimi çok güzel okumalıyız ve  her alanda kendimizi geliştirerek çocuklarımızın eğitim ve öğretiminde onlara daha yararlı olmalıyız.” açıklamasında bulundu.

 

Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürü  İsmail Çanpolat ise, “İlkokul öğrenciyi hayata ve üst okula hazırlayan eğitim çağını kapsamaktadır. Çağdaş ülkelerin seviyesine ulaşmanın tek yolu toplumun eğitilmesinden geçer. Bu nedenle ilköğretim haftası anlamını arttırarak her yıl okullarımızın açılması ile birlikte kutlanmaktadır. Amacımız bilgi aktarmak değil,  bilgiye ulaşmanın ve bilgiye ulaşmanın yollarını arayan,  teknolojiyi insanlığının yararına kullanabilen, dinamik, saygılı bir nesil yetiştirmektir amacımız. “ dedi.

Konuşmalar sonrası hayırsever vatandaş tarafından okulun bahçesinin çevre düzenlemesine katkı sağlayan Nedim Yılmaz’a plaket verildi. Program öğrencilerin okuduğu şiir ve halk oyunları gösterisiyle son buldu.